środa, 22 listopada 2017

Wystawa Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017

Wystawa pokonkursowa XII Spotkań Górskich "Lawiny"


Pokonkursowa Wystawa Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017. Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają.
Klub Fotograficzny "Źródło" instaluje wystawę
Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają do odwiedzania Galerii Fryna mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Ślaskiej przy ulicy Niedurnego 69.

Galeria Fryna jest gospodarzem aktualnie trwającej wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017 - wydarzenia towarzyszącego Spotkaniom Górskim "Lawiny", stąd na gości oczekuje 30 prac o tematyce górskiej, które wyróżnione zostały w tegorocznej edycji Konkursu.
Pokonkursowa Wystawa Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017. Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają.
Klub Fotograficzny "Źródło" instaluje wystawę

Kuratorami wystawy są członkowie Klubu Fotograficznego "Źródło" - Bartosz Klosek, Aleksander Orszulik, Krzysztof Stryj i Łukasz Cyrus.

Wystawę można oglądać do 10.12.2017 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Wernisaż pokonkursowej Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017. Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają.
Wernisaż Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017

Wernisaż pokonkursowej Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017. Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają.
Ekspozycja Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017

Wernisaż pokonkursowej Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017. Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają.
Ekspozycja Wystawy Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017

niedziela, 19 listopada 2017

Jednodniowa Wystawa Fotografii

Fotografia odklejona w Galerii Fryna


Fotografia odklejona zagościła po raz kolejny w Galerii Fryna mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Wydarzenia miało miejsce 17.11.2017 roku i przybrało formę happeningu przygotowanego przez Klub fotograficzny "Źródło".

Jednodniowa Wystawa Fotografii to wydarzenie ograniczone czasowo do 24h zachęcające mieszkańców miasta do odwiedzin miejskiej galerii, obcowania ze sztuką i ciekawego spędzania czasu wolnego.

Zorganizowany happening wpisuje się działalność Klubu fotograficznego “Źródło”, który za cel stawia sobie promocję fotografii jako sztuki.

Podczas Jednodniowej Wystawy Fotografii Klub fotograficzny “Źródło” zaprezentował 22 miniatury przedstawiające osobiste spojrzenie członków Klubu “Źródło” na rodzinne miasto Ruda Śląska.

Wydarzenie miało charakter kameralny zachęcający do intymnego obcowania z fotografią, poznania autorów i rozmów o fotografii.

Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za udział w Jednodniowej Wystawie Fotografii.

Jednodniowa Wystawa Fotografii Odklejonej Klubu Fotograficznego "Źródło" w Galerii Fryna w Rudzie Śląskiej.
Fotografia odklejona w Galerii Fryna

Jednodniowa Wystawa Fotografii Odklejonej Klubu Fotograficznego "Źródło" w Galerii Fryna w Rudzie Śląskiej.
Jednodniowa Wystawa Fotografii

czwartek, 16 listopada 2017

Jednodniowa Wystawa Fotografii


Jednodniowa Wystawa Fotografii Klubu Fotograficznego "Źródło" w Galerii Fryna


Klub fotograficzny "Źródło" serdecznie zaprasza na Jednodniową Wystawę Fotografii. Happening będzie miał miejsce 17 listopada 2017 roku w Galerii Fryna mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury.

Rudzki Klub fotograficzny "Źródło" zaprezentuje tym razem 22 miniatury - 22 osobiste i odklejone spojrzenia członków Klubu na miasto Ruda Śląska.

Wystawę można oglądać cały piątek 17 listopada lub w sobotni poranek 18 listopada, mniej więcej do południa, kiedy to Jednodniowa Wystawa Fotografii zostanie zamieniona na wystawę prac konkursowych "Lawiny" 2017.

Nadchodzący weekend w rudzkiej Galerii Fryna będzie prawdziwą fotograficzną ucztą.

Informacja dla zwiedzających gości.

Jednodniową Wystawę Fotografii można oglądać w Galerii Fryna 17.11.2017 roku od rana do godziny 17:00.

W godzinach 17:00 - 20:00 w MCKu odbywa się koncert, podczas którego "Źródło" oprowadza gości koncertowych. W tym czasie Galeria Fryna jest zamknięta dla publiczności.

Po godzinie 20:00 Galeria Fryna znów jest otwarta dla publiczności i członkowie "Źródła" zapraszają na spotkanie z autorami wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czym tak na prawdę jest fotografia odklejona. Postaramy się rzucić na ten niejasny temat trochę światła.

Po uczcie kulturalnej spotykamy się w Druidzie celem uprzyjemnienia sobie wieczoru towarzystwem i rozmową.

Serdecznie zapraszamy na Jednodniową Wystawę Fotografii do Galerii Fryna.

Na zdjęciu Klub fotograficzny "Źródło" (Olek Orszulik, Krzysztof Stryj, Łukasz Cyrus, Bartosz Klosek) rzuca promyk światła na tajemnicę.

Jednodniowa Wystawa Fotografii Klubu Fotograficznego "Źródło" w Galerii Fryna w Rudzie Śląskiej.
Klub fotograficzny "Źródło" rzuca promyk światła na tajemnicę
Jednodniowa Wystawa Fotografii Klubu Fotograficznego "Źródło" w Galerii Fryna w Rudzie Śląskiej.
Nocne duszki zgłębiają tajemnicę fotografii odklejonej

piątek, 10 listopada 2017

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017

Klub Fotograficzny "Źródło" organizatorem KFG "Lawiny" 2017


Klub Fotograficzny "Źródło" zajmie się organizacją Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny". "Źródło" przejmie opiekę zarówno nad techniczną, jak i artystyczną stroną Konkursu.

Rudzki Klub Fotograficzny "Źródło", który na co dzień uprawia Fotografię odklejoną, zajmuje się promocją fotografii jako sztuki oraz edukacją fotograficzną poprzez spotkania i rozmowy, udział i organizację wystaw fotografii artystycznej, publikację artykułów, wydawnictwo albumów fotograficznych, sprzedaż odbitek kolekcjonerskich czy organizację plenerów fotograficznych.

Fotografia odklejona uprawiana przez członków Klubu "Źródło" czerpie inspirację z malarstwa abstrakcyjnego stawiając sobie na celu wytworzenie uniwersalnego doznania umożliwiającego nieskończoną liczbę interpretacji obrazu fotograficznego czyniąc tym samym każdego z odbiorców fotografii jej panem i władcą. Można się zatem spodziewać, że w konkursowych pracach Jurorzy szukać będą osobistej wypowiedzi o niepowtarzalnym stylu komunikującej treści uniwersalne.

Tegoroczne Jury obradować będzie w następującym składzie:

Łukasz Cyrus - przewodniczący Jury KFG - miłośnik fotografii, twórca nurtu fotograficznego FOTOGRAFIA ODKLEJONA, założyciel Klubu Fotograficznego "Źródło", autor blogów Fotografia odklejona, Nic ciekawego i Fotografia odklejona FB, członek warsztatów-fotograficznych.org, członek Klubu Fotograficznego "Źródło", wspinacz sportowy i górski.

Krzysztof Stryj - członek Jury KFG - absolwent szkoły fotograficznej w Katowicach, eksperymentator fotograficzny, miłośnik fotografii analogowej i kolekcjoner starych aparatów, członek Klubu Fotograficznego "Źródło".

Bartosz Klosek - członek Jury KFG - fotograf z zamiłowania, autor prozy, poeta, grafik, absolutny romantyk i twardo stąpający po ziemi obserwator rzeczywistości, członek Klubu Fotograficznego "Źródło".

Aleksander Orszulik - członek Jury KFG - pasjonat fotografii, absolwent szkoły fotografii Fotoedukacja, instruktor warsztatów fotografii w IN-NYM Domu Kultury, autor strony FB Alexor Photography, członek Klubu Fotograficznego "Źródło".


Klub Fotograficzny "Źródło" organizatorem KFG "Lawiny" 2017
Klub Fotograficzny "Źródło"

wtorek, 7 listopada 2017

Sztuka nad wszystkie sztuki

O oderwaniu, przeniesieniu i fotografii odklejonej.


Fotografia wykorzystuje Duchampowskie przeniesienie. Przedmiot sfotografowany zostaje wyrwany z czasu i przestrzeni stanowiących jego kontekst. W postaci obrazu, przedmiot umieszczony zostaje w nowym kontekście, który nadaje mu nowe znaczenie.

Częstym zarzutem wobec fotografii jest automatyczność - zapis fotograficzny powstaje przy pomocy maszyny w procesie automatycznym. Przywiązanie do automatyczności marginalizuje wpływ twórcy na powstałe zdjęcie i może sugerować przypadkowość stworzenia i brak intencjonalności przeniesienia.

Fotografia odklejona kładzie nacisk na ekspresję autora poprzez osobistą interpretację fotografowanego przedmiotu. To właśnie osobista interpretacja i ekspresja fotograficzna prowadzą do wyrwania przedmiotu z czasu i przestrzeni i powstania z niego obrazu, który uniemożliwia łatwy powrót od obrazu do sfotografowanego przedmiotu. Czyniąc to, autor wykorzystując realność tworzy obraz, który poprzez oderwanie i przeniesienie staje się nową realnością. Realnością niezależną od oryginału.

Wykonując zdjęcie, autor daje upust swojej potrzebie tworzenia, zaś powstały obraz jest wyrazem tej potrzeby, jak również kunsztu, emocji, wrażliwości, przekonań i idei.

Nawet jeśli proces rejestracji obrazu jest automatyczny, interpretacja przedmiotu, zamysł, wykonanie czy wykorzystanie obrazu są zawsze pracą intencjonalną służącą ekspresji autora.
W tym aspekcie fotografik-artysta, na podobieństwo dawnych mistrzów, używa swojego umysłu, wrażliwości i warsztatu, by stworzyć dzieło. Powstałe dzieło fotograficzne ma ścisły związek z realnością, ale za sprawą fotograficznego oderwania i przeniesienia fotografia operuje w obszarze współczesnej sztuki konceptualnej.

Zawierając w sobie kompozycję wypływającą wprost z wrażliwości twórcy, fotografia podobna jest muzyce. Obie są zdolne do wzbudzania wielkich emocji za sprawą kompozycji  i wyrazu.

Fotografia odklejona, zmierzając ku abstrakcji, nie jest nadto opisowa. W naturalny sposób pomija elementy zbędne. Fotografując nie to co jest, co autor widzi, ale to co czuje, autor tworzy obrazy wyrażające jego stany emocjonalne. W tym aspekcie fotografia odklejona przypomina poezję. Zawierając w sobie tajemnicę, zagadkę, wskazówkę, sugestię czy ślad, fotografia odklejona rozbudza wyobraźnię i pozostawia miejsce na osobistą interpretację dzieła przez odbiorcę.

Fotografując realność, autor tworzy zbiór obrazów będących szkieletem nowej realności, nowego świata - intymnego świata autora. Zaś fotografując wytwory fantazji, światy skonstruowane, fotografia staje się teatrem, w którym ludzie, przedmioty i miejsca grają role przypisane im przez artystę.

Fotografia jest sztuką nad wszystkie sztuki.

Sztuka nad wszystkie sztuki - esej o oderwaniu, przeniesieniu i fotografii odklejonej. Kompozycja suprematyczna. fot. Łukasz Cyrus, Ruda Śląska, 2017r.
Kompozycja suprematyczna. fot. Łukasz Cyrus