środa, 30 października 2019

Dusza i ciało

Dusza i ciało fotografii


CORPUS - wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". Dusza i ciało. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Dusza i ciało". fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Fotografia rejestruje światło i przy pomocy światła. Światło jest jej duszą i ciałem. Tak, jak obraz potrzebuje spójności treści i formy, tak życie potrzebuje spójności duszy i ciała. Światło tę spójność osiąga. Każda jego najmniejsza cząstka jest ucieleśnioną energią, życiodajną siłą, sprawczą mocą i iskrą, która wznieca ogień życia oświetlający sens każdej fotografii.

Więcej fotograficznych rozważań na ten temat zobaczyć będzie można na zbliżającej się wystawie CORPUS Kolektywu Twórczego "Peryferia".

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Łukasz Cyrus, 2019

poniedziałek, 28 października 2019

Ciało zinterpretowane

Co zobaczymy na wystawie "Corpus"?


CORPUS - Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". ZPAF Okręg Śląski. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Corpus - Kolektyw Twórczy "Peryferia", 2019.


Przygotowania do zbliżającej się wystawy "CORPUS" Kolektywu Twórczego "Peryferia" trwają. Wystawa powoli zbliża się do finalnego kształtu, co jest wynikiem wielomiesięcznej pracy nad tematem. Są już gotowe teksty, które rzucą promyk światła na to skrywane miesiącami przedsięwzięcie.

O zbliżającej się wystawie mówią zaangażowani artyści:

Kamil Myszkowski

Herosi 

Heros - (ἥρως „bohater”) – w mitologii greckiej bohater, który dzięki swym niezwykłym przymiotom został zaliczony w poczet bóstw; półbóg; postać zrodzona ze związku człowieka i boga. Herosi byli dowodem przenikania się świata bogów i ludzi. Fotografie z serii odnoszą się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich. Zarysowana cieniem muskulatura, marmurowy odcień skóry, dynamiczne lub statyczne ujęcia. Czy możliwe jest współcześnie odnalezienie ideału piękna charakterystycznego dla mitycznych herosów?

Niedokończony wiersz

Intymna opowieść o relacji, bliskości, tęsknocie, cielesności, ukryta przed nachalnym spojrzeniem. Słowa dopełnione obrazem. Mijający czas, oddalające się i zbliżające postaci, utrata, spóźnione wyznania. Uczucie i westchnienie utrwalone w emulsji światłoczułej, przetrwa nawet gdy nie będzie już bohaterów. Nie będzie czułego dotyku ciepłej skóry, pozostanie mała relikwia minionej chwili, na którą za długo się wpatruję.

Krzysztof Szlapa

Światło-pismo 

„Światło -pismo” to tytuł serii fotografii wielootworkowych zaczerpnięty z książki „Obrazy metafor” B. Stieglera. Wracam nią do źródła, do etymologii słowa foto-grafia*, czyli pisania za pomocą światła. Skonstruowałem aparat tak, aby za pomocą jednej ekspozycji tworzył jednocześnie zdjęcie i literę alfabetu. 

Na wystawie prezentuję „słowobraz” ORGAZM, przedstawiający 138 wizerunków słońca. Tym samym podkreślam rolę „szału uniesienia” pieszczotliwie nazywanego „La petite mort”w moim codziennym doświadczaniu cielesności.

*(gr. φως, phōs, D. phōtós –światło; gráphō –piszę)

Klepsydra

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Czasami myślę o tym jak by to było mieć świadomość tego, że robi się coś po raz ostatni. Na przykład ostatni raz otworzyć oczy. Ogarnia mnie wtedy uczucie niedowierzania. Czy to możliwe, że kiedyś umrę? Wtedy też towarzyszy mi piękna wizja, w której moje ciało rozpada się na drobne czarne kryształy. 

Seria zdjęć Klepsydra przedstawia fragmenty nagrobków znajdujących się wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy. Zachwyciła mnie różnorodność ujęć tego ponadczasowego, wanitatywnego motywu. Wizerunki prezentowane na wystawie zostały wykonane za pomocą otworkowej kamery natychmiastowej.

Tomasz Dobiszewski

Obmywanie (tekst Marta Wilaszewska)

Woda jest podstawowym żywiołem służącym oczyszczeniu, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. “Obmywanie” to cykl fotografii przedstawiający postać autora podczas aktów oczyszczania się z brudów codzienności. Zmianie ulegają pomieszczenia, tak samo jak zmienne są miejsca, w których popełniane zostają grzechy fizyczne, jak i psychiczne. Rytuał, jakiemu poddaje się autor, jest swego rodzaju monodramem, który podglądać możemy jakby przez kroplę oczyszczającej wody, jakby przez oko zroszone tą kroplą.

Tomasz Warzyński

Ciało-portal

Prezentuję pracę, która przywołuje miejsce styku granic pomiędzy światami, miejsce zmieszania rzeczywistości, które je rozszerza, powodując, że nasze ciało zaczyna być w wielu miejsca, poza naszą fizycznością – staje się ciałem podzielonym. To preludium do generowania interaktywnych choreografii aktywności, być może nazwanych życiem.

Ciało-pustka

W opisach wyrażających esencję japońskiego tańca butoh istnieją takie pojęcia jak aida, czyli to-co-jest-pomiędzy, rezonans – wzajemna relacja ciała i miejsca (basho), oraz życieśmierć – seishi – moment uwidaczniania jedności życia i śmierci. Stosując zawężenie pola oświetlającego materiał światłoczuły do wielkości otworka, tańcząc wewnętrzny butoh – wykonałem fotografie, które prezentuję z zamiarem poszerzenia znaczenia pojęcia pustki.

Łukasz Cyrus

Dusza i ciało

Osobiste doświadczenia życiowe doprowadziły mnie do przekonania, iż dusza i ciało stanowią jedność i nie potrafią bez siebie istnieć. Ciało wpływa na duszę, dusza wpływa na ciało. Nie jest możliwe istnienie tej duszy w innym ciele. Ta dusza w innym ciele będzie inną duszą, bo to ciało określa możliwości działania tej duszy, zaś pragnienia tej duszy kierują działaniami tego ciała. Większość z nas, targana sprzecznymi pragnieniami, nie potrafi osiągnąć jedności duszy i ciała. Negatywnie odbija się to na naszym życiu, samopoczuciu i zdrowiu.

Nieosiągalną dla nas spójność duszy i ciała osiąga światło. Wszystkie jego cząstki łączą się w promienie, by stać się czystą energią i siłą. Działanie tej siły zapisałem za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, a przedstawione zdjęcia ilustrują siłę spójności.

Istota

Istota człowieka tkwi w jego duszy. Domem dla duszy jest ciało. Czy ciało jest obrazem duszy? Czy spoglądając na człowieka można zobaczyć duszę? Czy może zobaczyć istotę? Czy fotografia może?

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Wystawę oglądać można od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 do 29 listopada 2019.

Łukasz Cyrus, 2019

czwartek, 24 października 2019

Wielki sukces Fotografii odklejonej

Krzysztof Stryj laureatem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego ArtChopin 2019


Wspaniałe wieści nadchodzą ze Szczecina. Krzysztof Stryj, najmłodszy członek Klubu Fotograficznego "Źródło" zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ArtChopin 2019.

Jury Konkursu, pod przewodnictwem profesora Sergiusza Sachno (ZPAF Okręg Warszawski), przyznało III nagrodę Krzyśkowi Stryjowi za nadesłany tryptyk Piano. Trzy Fotografie odklejone Piano I, Piano II i Piano III są w istocie wizualnym zapisem muzyki mistrza. Krzysztof posłużył się stroboskopem reagującym na dźwięk i w ten sposób przełożył kompozycję muzyczną utworu Chopina Nokturn op. 9 nr 2 na kompozycję fotograficzną. W istocie, każdy element obrazu jest zapisem uderzenia muzyka w klawisz fortepianu. Te piękne, rytmiczne kompozycje układają się w formę flag - polskiej, francuskiej i ich fantazyjną mieszankę. Cały zestaw jest zachwycający i zdecydowanie zasługuje na to wyróżnienie, które cały Klub Fotograficzny "Źródło" radośnie fetuje. Prace Krzysia zobaczyć można na wystawie pokonkursowej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Krzysztof Stryj laureatem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego ArtChopin 2019. Fotografia odklejona. fot. Krzysztof Stryj, 2019.
"Piano". fot. Krzysztof Stryj, 2019.


Warto jest tu dodać, że powyższe wyróżnienie nie jest jedynym Krzysiowym sukcesem w ostatnich dniach. Jego prace z cyklu Spacetime zobaczyć można było w Bielsku-Białej podczas tegorocznej edycji FotoArtFestival na wystawie Foto open. Prace z cyklu Spacetime wcześniej prezentowane były na wystawie "Źródło" w austriackim Salbaach-Hinterglemm.

Krzysztof Stryj na FotoArtFestival 2019 w Bielsku-Białej. Fotografia odklejona. fot. Krzysztof Stryj, 2017.
"Spacetime". fot. Krzysztof Stryj, 2017.


Dzięki twórczości Krzysia i całego Klubu Fotograficznego "Źródło" postulat Fotografii odklejonej o łączeniu ludzi poprzez obraz i emocje staje się rzeczywistością. Dziękuję.

Łukasz Cyrus, 2019

środa, 23 października 2019

Istota

Fotograficzny ślad


CORPUS - wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". Istota. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Istota. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Portret Doriana Graya nosił ślady uczynków swego właściciela. Czy aparat fotograficzny potrafi zajrzeć pod powierzchnię widzialnych pozorów i ujawnić duszę człowieka?

Więcej fotograficznych rozważań na ten temat zobaczyć będzie można na zbliżającej się wystawie CORPUS Kolektywu Twórczego "Peryferia".

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Łukasz Cyrus, 2019

poniedziałek, 21 października 2019

Corpus

Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia"


CORPUS - Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". ZPAF Okręg Śląski. Corpus - plakat. Projekt K. Myszkowski, 2019.
Corpus - plakat. Proj. K. Myszkowski.
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy "Corpus" Kolektywu Twórczego "Peryferia" w składzie Tomasz Warzyński, Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski, Łukasz Cyrus oraz gościnnie Tomasz Dobiszewski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Wystawę oglądać można od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 do 29 listopada 2019.

Łukasz Cyrus, 2019

O wystawie:

Można wyróżnić trzy znaczenia słowa corpus – ciało, określona całość, trzon.

Wystawa prezentowana w Galerii Katowice ZPAF w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2019 to omówienie różnych aspektów ciała/cielesności. W założeniu autorów stanowi integralną całość. Na jej trzon składają się prace pięciu autorów:

Kamil Myszkowski prezentuje dwie opowieści – pierwsza o relacji, bliskości, tęsknocie, druga odnosi się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich. 

Krzysztof Szlapa swoimi pracami przedstawia horyzont myślenia o ciele, w którym z jednej strony jest Eros a z drugiej Tanatos.

Tomasz Dobiszewski pokazując prozaiczną czynność mycia się dochodzi do samooczyszczenia.

Tomasz Warzyński zastanawia się nad tym czym jest ciało i co stanowi o jego spójności, proponując dwie koncepcje: ciało jako granica i ciało jako naczynie pustki.

Łukasz Cyrus podejmuje próbę rozważań na temat nierozerwalnych związków duszy i ciała.

Wystawa jest próbą zadania pytań i znalezienia odpowiedzi na powyższe nurtujące autorów zagadnienia w czasach, kiedy cielesność ulega procesowi wirtualizacji i traci swoją odwieczną materialną namacalność. 

Kolektyw Twórczy Peryferia

Link do wydarzenia na FB.

czwartek, 17 października 2019

Relacja z wernisażu "Świadomość ciała"

Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim


Relacja z wernisażu "Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019.
Otwarcie wystawy. fot. K.Szlapa, 2019.
W piątek 11 października 2019 roku otwarliśmy wystawę "Świadomość ciała", przygotowaną przez ZPAF Okręg Śląski we współpracy z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Swoje fotografie pokazało 19 twórców. Nie wszyscy niestety mogli uczestniczyć w wernisażu - na otwarcie przybył Arkadiusz Ławrywianiec, Jakub Byrczek, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak i Łukasz Cyrus.

Relacja z wernisażu "Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019.
Otwarcie wystawy. fot. K.Szlapa, 2019.
Standardową formułę wernisażu przełamał dr Jakub Byrczek wykonując performance, do udziału w którym zaprosił przybyłych na wystawę gości. 


O otwartej w Nakle wystawie tak mówi Krzysztof Szlapa - autor jednego z prezentowanych zestawów i członek ZPAF Okręg Śląski:

"W CEKUŚ Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim rozpoczęła się zbiorowa wystawa pt. "Świadomość ciała". Obecnie jest mi to chyba najbliższy temat. Wystawa jest świetna, bardzo różnorodna i podejmująca temat w sposób daleko wykraczający poza estetyczne walory aktów. Cieszę się, że mogłem tam pokazać 4 transfery polaroidu na szkle - wzbogacone obiektem (skalpel, którym dokonałem "oskórowania") oraz wierszem.

Dziękuję osobom, które pozowały mi do zdjęć i gratuluję pozostałym autorom wystawy tak interesujących i sensualnych projektów fotograficznych."

Krzysztof Szlapa, 2019

Wystawę można oglądać do 12 listopada 2019 od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00.

Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec.

Serdecznie zapraszamy.

piątek, 11 października 2019

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

Zaproszenie do udziału w konkursie


Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI i Klub Fotograficzny "Źródło" z Rudy Śląskiej zapraszają wszystkich miłośników gór, wędrowców, podróżników, turystów, wspinaczy, taterników, alpinistów, himalaistów, grotołazów narciarzy, snowboarderów, fotografów, zawodowców i amatorów do nadsyłania swoich prac na konkurs fotograficzny o tematyce górskiej.

Ci, którzy w góry wychodzą, wiedzą dobrze, że w górach trzeba wspinać się na szczyty, w tym na szczyty własnych możliwości, często i odwagi. Wszystkich, którym udało się tego dokonać, a do tego wykonali tegoż wyczynu spektakularne zdjęcie, zachęcam do jego wysłania na tegoroczną edycję konkursu "Lawin".

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest hasło "Góry strachu".

Zachęcamy wszystkich, którzy mają odwagę wyruszyć w nieznane do nadsyłania swoich prac ze światów wertykalnych.

Fotografie na konkurs (max. 3) wysyłamy pocztą elektroniczną na adres stowarzyszenie.inni@gmail.com do dnia 8 listopada 2019. Szczegóły techniczne w Regulaminie KFG "Lawiny" 2019.


Łukasz Cyrus, 2019

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019 - Zaproszenie do udziału w konkursie. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Góry strachu". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

czwartek, 10 października 2019

Świadomość ciała

Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim


Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zapraszają 11 października 2019 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków ZPAF Okręg Śląski “Świadomość ciała”.

Wernisaż odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy ul. Parkowej 1.

Wystawę można oglądać do 12 listopada 2019 od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00.

Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec.

Serdecznie zapraszamy.

UWAGA: wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia.

O wystawie:

Arystoteles rozumiał człowieka jako jedność duszy i ciała. Ciało jest materią, a dusza formą człowieka. Piękno i harmonia ciała od wieków bywały natchnieniem dla artystów. Nie inaczej jest i dziś.

We wstępie do książki „Ciało” Williama A. Ewinga znajdujemy proste, a przecież intrygujące nas wszystkich pytanie: „Co sprawia, że ludzkie ciało pozostaje dziś w centrum nieustannej uwagi?” To właśnie pytanie i wciąż nierozwikłana tajemnica różnorodnego postrzegania ludzkiego ciała, zainspirowały mnie do stworzenia wystawy pod tytułem „Świadomość ciała”.

Zatem powtórzmy: Co powoduje, że tak wielu rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy, fotografów i innych artystów wciąż na nowo podejmuje ten temat? I czym w ogóle jest owa świadomość ciała? Kilka osób poproszonych o wyrażenie pierwszego skojarzenia odpowiedziało w całkowicie różny sposób! Prof. Ewa Chojecka - historyk sztuki, stwierdziła, że ten termin kojarzy jej się z Michałem Aniołem i jego rzeźbami oraz z obrazami impresjonistów przedstawiających ludzkie postaci. Sabina Wawerla-Długosz, pracownik Muzeum Historii Katowic, pierwsze skojarzenie miała natomiast ze świadomym użyciem ciała jako tworzywa teatralnego, podkreślającego znaczenie gestu i ruchu na wyrażenie treści sztuki. Mój 25 letni syn Amadeusz „Świadomość ciała“ odczytał pytanie jeszcze inaczej, świadomość ciała określając jako sposób jego traktowania, odżywianie, uprawianie sportu i w efekcie reakcji zwrotnej organizmu.

Dziewiętnastu twórców z Okręgu Śląskiego ZPAF podjęło się wyzwania, polegającego na zinterpretowaniu zaproponowanego tematu za pomocą medium fotografii. Efektem jest cała gama postaw twórczych. W przedstawionych zdjęciach możemy zobaczyć akt prezentujący piękne ciało kobiety, znajdziemy również odniesienie do natury. Są prace będące przejawem emocji kobiety. Ale jakiej? Zagubionej, niepewnej otaczającego świata, czy może kuszącej jednak swoją fizycznością? Spotkamy także podejście makro, tak jakby twórca chciał przeniknąć w głąb cielesności, poznać najbardziej skryte jej tajemnice. Może warto więc zadać jeszcze jedno pytanie: jaka jest MOJA świadomość ciała? Mam nadzieję, że każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie po zobaczeniu wystawy w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle.

Arkadiusz Ławrywianiec, 2019

Autorzy:

Jakub Byrczek (performance), Łukasz Cyrus, Jakub Gadek, Iwona Germanek, Sławomir Jodłowski, Antoni Kreis, Jerzy Łakomski, Arkadiusz Ławrywianiec, Katarzyna Łata, Beata Mendrek, Bogusław Michnik, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Zbigniew Podsiadło, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak.


"Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. fot. Łukasz Cyrus, 2019.

środa, 9 października 2019

Relacja z wystawy

Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF


Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF - relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
Relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
2 października 2019 roku o godz. 18.30 otwarliśmy zbiorową wystawę fotografii nowo przyjętych członków Okręgu Śląskiego ZPAF - Iwony Germanek, Jakuba Gadka i Łukasza Cyrusa.

Wernisaż odbył się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro).

Wystawę można oglądać do 31 października 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00
Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF - relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
Relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszam do odwiedzin Galerii.


Łukasz Cyrus, 2019

wtorek, 1 października 2019

Ponowne spotkanie

Galeria Fotografii Odklejonej


Sam już nie wiem, czy to czas tak pędzi, czy my ciągle biegniemy. Tyle się dzieje, że tchu zaczyna brakować. Zdaje się, że przed chwilą ustawiałem na sztaludze "Deus ex Machina", a tu już bóg machiny czasu przekręcił wskazówki zegara, obrócił kartki kalendarza i "Deusa" trzeba odesłać do nowej właścicielki w Katowicach, zaś nową pracę wyszykować do wystawienia. Z mieszaniną słodko-gorzkich uczuć, starą pracę żegnam pakując ją w pudełko, nową witam ciesząc się z powtórnego spotkania.

"Spotkania" (część tryptyku "Milczenie przestrzeni") - praca, która była częścią zbiorowej wystawy fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF "Spotkania" (w ramach obchodów 40-lecia Galerii Katowice) i gościła przez miesiąc w Galerii ZPAF Katowice, wraca dziś do domu. Udział tej fotografii w tak znaczących wydarzeniach o wielkiej wartości kulturalnej i historycznej czyni ją szczególną i bliską mojemu sercu, stąd nie powinno być zaskoczeniem, że w najbliższym miesiącu to właśnie ona zdobić będzie przestrzeń Galerii Fotografii Odklejonej. Jest to z resztą dla mnie jedyna okazja, by nacieszyć nią oko, gdyż praca ta została zamówiona przez miłośniczkę fotografii z Chorzowa już podczas wernisażu. Można więc powiedzieć, że radosne ponowne spotkanie nieuchronnie prowadzi do smutnego rozstania.

Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Galeria Fotografii Odklejonej. fot. Łukasz Cyrus, 2019.


Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Fotografia Miesiąca. fot. Ł.Cyrus,2019.
W świecie Fotografii Odklejonej prezentowana praca również zajmuje istotne miejsce. Jej historia wiąże się z wycieczką do Szczecina, którą odbyłem późną wiosną tego roku, by wysłuchać koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, a przy okazji zwiedzić ten obsypany nagrodami obiekt. W swoich esejach o fotografii bezustannie odwołuję się do związków Fotografii Odklejonej z muzyką, stąd wojaże muzyczne zdają się być naturalną i jakże przyjemną koniecznością pozwalającą mi zgłębiać to zagadnienie. Podczas wycieczki wykonałem sporo zdjęć, z których powstał później album poplenerowy, którym tutaj się dzielę - "Plener szczeciński, 2019", zaś "Milczenie przestrzeni" i "Spotkania" pochodzą właśnie z tego albumu.
Za sprawą pustych krzesełek zdjęcie to nawiązuje do ciszy, biel jest symbolem porządku, spokoju i czystości, zaś rytmicznie powtarzające się elementy kadru przywodzą mi na myśl rytm muzyki i taktowanie metronomu. Wszystkie elementy tej kompozycji fotograficznej są stałą częścią każdej kompozycji muzycznej, stąd zdjęcie to jest dla mnie kwintesencją wspomnienia muzycznego pleneru w Filharmonii..
Geometryczna organizacja tego obrazu silnie nawiązuje do "Autoportretu", który już jutro zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii ZPAF Katowice, a który jest sztandarowym przykładem Fotografii Odklejonej. Ta praca po prostu musiała zostać fotografią miesiąca.

Przedstawione zdjęcie opowiada o spotkaniach, które mogły się odbyć, a których milczącymi świadkami są miejsca tych sekretnych randez-vous. Czy jednak się odbyły, nie dowiemy się nigdy. Reszta pozostanie milczeniem.

Zaproszenie na wernisaż. Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Zaproszenie na wernisaż. proj. Łukasz Cyrus, 2019.
Milczeniem też okryje się spotkanie, którego świadkiem będzie to zdjęcie, bowiem to właśnie w jego obecności odbędzie się pierwszy wernisaż w Galerii Fotografii Odklejonej. Jak pisałem wcześniej, program, poczęstunek, wybrana muzyka, zaproszenie i logo Galerii są już gotowe i czekają na przybycie jedynego zaproszonego na wernisaż gościa, imię którego pozostanie oczywiście tajemnicą.

Prezentowana praca to odbitka fotograficzna o wymiarach 30x45cm wykonana na papierze Fuji Crystal Archive. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: 1250zł.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Spotkania" - październik, 2019.

Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.