wtorek, 29 maja 2018

Automatyzm psychiczny

Surrealizm to czysty automatyzm psychiczny, który ma służyć do wyrażenia bądź w słowie, bądź w piśmie, bądź innym sposobem, rzeczywistego funkcjonowania myśli. Dyktowanie myśli wolne od wszelkiej kontroli umysłu, poza wszelkimi względami estetycznymi czy moralnymi. 

Andre Breton

Automatyzm psychiczny. Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Automatyzm psychiczny. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.

poniedziałek, 28 maja 2018

Rozbudza się świadomość

Tymczasem w ciemnych lasach śląskich rozbudza się świadomość, której rozmach przekracza w zasadzie świadomość artystyczną. 

Andre Breton

Rozbudza się świadomość. Fotografia odklejona. Kompozycja abstrakcyjna. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Rozbudza się świadomość. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.

niedziela, 27 maja 2018

Obraz jest czystym tworem umysłu

(Obraz) Nie może się narodzić z porównania, ale ze zbliżenia dwóch bardziej lub mniej oddalonych od siebie elementów rzeczywistości. Im dalszy i trafniejszy będzie związek między dwoma przybliżonymi do siebie elementami rzeczywistości, tym obraz będzie mocniejszy, tym więcej będzie miał siły wzruszania i realności poetyckiej.

Pierre Reverdy

Obraz jest czystym tworem umysłu. Surrealizm fotografii. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Zbliżenie. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.

piątek, 25 maja 2018

Cudowność jest zawsze piękna

Cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna.

Andre Breton

Cudowność. Fotografia odklejona. Kompozycja suprematyczna. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Cudowność. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.




niedziela, 20 maja 2018

Niedziela

Zwycięstwo życia nad śmiercią


Niedziela - zwycięstwo życia nad śmiercią. Fotografia odklejona alegoryczna. fot. Łukasz Cyrus
Zwycięstwo życia nad śmiercią
Angielskie słowo "Sunday" jest zapożyczeniem z niemieckiego "Sonntag", te z kolei pochodzi z łacińskiego "Dies solis", które pochodzi od greckiego "Hemera heliou". Wszystkie oznaczają "Dzień słońca". Słońce jest źródłem światła, które zwycięża mrok.

Bóg jest światłem, dlatego niedziela jest dniem Pana.

Niedziela to dzień, którego nie dzielimy pomiędzy pracę, zakupy czy sprzątanie. W niedzielę chwalimy Pana i dziękujemy za życie i świat, które nam dał.

W języku rosyjskim niedziela nazywana jest "Zmartwychwstaniem", bo tego dnia Chrystus zwyciężył śmierć.

piątek, 18 maja 2018

Co sobie myślał fotografujący?

O temacie i treści fotografii odklejonej


Co sobie myślał fotografujący? Esej o temacie i treści fotografii odklejonej. Fotografia odklejona, fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2018r.
Fotografia odklejona to sposób przedstawienia tematu. Podobnie jak kubizm czy impresjonizm, fotografia odklejona jest jedną z form abstrakcji. 

Tematem fotografii odklejonej może być każda rzecz, sytuacja czy osoba, ale temat fotografii odklejonej nie jest jej treścią. Treścią fotografii odklejonej jest opinia autora na sfotografowany temat - opinia w znaczeniu filozoficznym.

Zgodnie z przekonaniem, że rzeczywistość nie istnieje - istnieje czas, nieustannie zmieniająca się materia i przestrzeń, zaś wszystko pozostałe to opinia wynikająca z doświadczenia materii umieszczonej w przestrzeni w pewnym momencie - wyciągamy wnioski z doświadczenia prowadzące do opinii. Źródłem tej opinii są emocje towarzyszące doświadczeniu - zachwyt, negacja czy obojętność.

Znajdując się w dowolnej przestrzeni doświadczamy nieustannie zmieniającej się materii. Doświadczenia te wywołują emocje prowadzące do formułowania indywidualnych, osobistych i tymczasowych opinii. Dzięki abstrakcyjnemu ujęciu tematu, fotografia odklejona pozwala przenieść wagę treści obrazu z rzeczy sfotografowanej na opinię autora o tej rzeczy. Opinia ta wyrażona zostaje poprzez sposób ujęcia tematu. Autor decyduje, czy doznanie (emocje), którego doświadcza w momencie oglądania wykonanej przez siebie fotografii jest zgodne z doznaniem (emocjami) towarzyszącym oryginalnemu doświadczeniu. 

Prezentując odbiorcy fotografię odklejoną, autor wyraża swoją opinię na przedstawiony temat, a odbiorca odczytując tę opinię zgadza się z nią lub nie. Ten dialog odbywający się bez słów jest dopełnieniem fotografii odklejonej. Jest jej najważniejszą częścią. W ten sposób wszystko co ważne w fotografii odklejonej jest poza nią. 

Jeśli przyjąć, że fotografia o sfotografowanym temacie nie mówi nam nic poza tym, że był, to fotografia odklejona mówi wszystko, co o sfotografowanym temacie myślał fotografujący.

wtorek, 15 maja 2018

Co ma do powiedzenia fotografia odklejona?

Doświadczenie piękna uwrażliwia


Kompozycja abstrakcyjna. fot. Łukasz Cyrus. Co ma do powiedzenia fotografia odklejona? Esej o fotografii odklejonej. Łukasz Cyrus, Ruda Śląska, 2018r.
Doświadczenie piękna uwrażliwia

Fotografia odklejona jest fotografią postmodernistyczną.


Fotografia odklejona to hybryda powstała z wszystkiego, czego doświadczyłem i nauczyłem się w życiu. Dlatego fotografia odklejona nie ogranicza się do jednego tematu bądź stylu. Swobodnie zmienia temat i styl, często będąc mieszanką wielu różnych wpływów.

Fotografia odklejona jest fotografią nowoczesną.


Fotografia odklejona wykorzystuje fotografię cyfrową, by korzystać z całego dorobku fotografii, lecz również, by poszerzać wachlarz możliwości twórczej wypowiedzi tego medium. Oznacza to, że fotografia odklejona może imitować dawne techniki fotograficzne odwołując się do historii i tradycji medium, ale również poszukuje technik nowych, dotąd niespotykanych. W tym aspekcie, fotografia odklejona jest fotografią teoretyczną, która nawiązuje do innych fotografii i poszukiwań innych artystów, starając się wyjść poza tradycyjne użycie tego medium i ograniczenia, które ono stawia.

Fotografia odklejona opiera się na sile wyrazu obrazu fotograficznego.


Siła fotografii odklejonej nie opiera się na sile tego, co zostało sfotografowane, lecz na sile wyrazu samego obrazu. Każda fotografia odklejona jest obrazem autotelicznym, niezależnym od przedmiotu odniesienia. Nie stanowi odcisku, ani znaku tego, co zostało sfotografowane, lecz stanowi zinterpretowany przez artystę ślad tego, co było. Wykorzystując fotografię cyfrową, fotografia odklejona odcina się od tego, co zostało sfotografowane nie tylko ideologicznie, lecz również fizycznie.

Fotografia odklejona jest alternatywą.


Zarówno dzięki ideologicznemu i fizycznemu odklejeniu od przedmiotu odniesienia, fotografia odklejona nie musi ograniczać się do poruszania kwestii związanych z problemami tego świata, lecz może stanowić dla nich alternatywę.

Fotografia odklejona jest wytchnieniem.


Stanowiąc alternatywę, fotografia odklejona jest wytchnieniem od wszechogarniającego chaosu, wojen, cierpienia i niesprawiedliwości powodowanych ludzką chciwością i niegodziwością. Krótka chwila wyciszenia ma moc uwrażliwiania poprzez oderwanie od chaosu.

Fotografia odklejona jest osobista.


Fotografia odklejona stanowi również alternatywę dla postępującej uniformizacji wynikającej z rozszerzania się opiniotwórczych mediów społecznościowych, która prowadzi do niszczących człowieka nierealistycznych wyobrażeń, pragnień i oczekiwań zaspokajanych niepohamowanym konsumpcjonizmem i w efekcie zatracenia siebie. Fotografia odklejona stawia na piedestale jednostkę z całą jej indywidualnością. 

Będąc obszarem swobodnej, autorskiej wypowiedzi pozwala artyście powiedzieć dwa bardzo ważne słowa:

JA JESTEM.


Łukasz Cyrus, 2018r.


czwartek, 10 maja 2018

Cyberfoto 2018

Fotografia odklejona na wystawie


Fotografia odklejona została zaprezentowana podczas pokonkursowej wystawy XXI Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji Cyberfoto 2018.

Wernisaż odbył się 27 kwietnia 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.

Fotografia odklejona na wystawie pokonkursowej Cyberfoto 2018. Kompozycja suprematyczna 2, 9 emocji, fot. Łukasz Cyrus, Ruda Śląska, 2016.
Kompozycja Suprematyczna 2
Jurorzy docenili nadesłaną przeze mnie Kompozycję Suprematyczną 2, która została zaprezentowana podczas wystawy prac 40 autorów. Kompozycja Suprematyczna 2 jest częścią cyklu fotografii abstrakcyjnej pt. "9 emocji", do oglądania którego serdecznie zapraszam.

Wśród zaprezentowanych prac zobaczyć można również dwie Defiguracje Krzysztofa Szlapy, o których pisałem w poście pt. "Error_Glitch".

Wystawę oglądać można do 25 maja 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.