piątek, 20 grudnia 2019

Fotografowie dla hospicjum

Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach


Fotografowie dla hospicjum - Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Nawie" w Galerii na 6. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
W piątek, 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00, w Galerii na 6 przy ulicy Matejki 6 w Gliwicach odbył się wernisaż wystawy fotografii z udziałem członków ZPAF Okręg Śląski. Podczas wernisażu zaprezentowane zostały prace członków Związku, a także autorów niezależnych. Wszystkie prace zostały wystawione na sprzedaż, by zebranymi funduszami wesprzeć budowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Więcej o przedsięwzięciu można przeczytać w oddzielnym poście pt. "Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski".

Prace licytować można na stronie Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Wystawa potrwa do dnia 30 grudnia 2019 roku.

Osobiście na ten szczytny cel przekazałem pracę pt. "Nawie", która dotąd zdobiła Galerię Fotografii Odklejonej. Mam nadzieję, że stanie się ona małą cegiełką w tym wielkim dziele.


Łukasz Cyrus, 2019

Fotografowie dla hospicjum - Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Wernisaż wystawy "Fotografowie dla hospicjum". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

poniedziałek, 9 grudnia 2019

Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski

Aukcja na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach


W najbliższy piątek, 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00, w Galerii na 6 przy ulicy Matejki 6 w Gliwicach odbędzie się charytatywna aukcja fotografii z udziałem członków ZPAF Okręg Śląski. Podczas aukcji nabyć będzie można prace Katarzyny Łaty, Arkadiusza Ławrywiańca, Arkadiusza Goli, Janusza Wojcieszaka, Antoniego Kreisa, Ireneusza Kaźmierczaka, Pawła Duszy, Jakuba Gadka, Łukasza Cyrusa, a także Wojciecha Plewińskiego, Arkadiusza Branickiego, Damiana Ganszczyka czy Janusza Gajosa.

Dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany na rzecz rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach powołane zostało przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM”. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zawiązano w 1990 roku. Początkowo celem Stowarzyszenia był remont budynku stanowiącego przyszły dom hospicyjny, a następnie organizacja zakładu opieki zdrowotnej. Samo Hospicjum swoją działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2000 roku. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Gliwicach jest od 2005 roku organizacją pożytku publicznego, której priorytetowym celem jest wsparcie osób z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. W 2018 roku, by polepszyć warunki opieki nad chorymi, rozpoczęto rozbudowę Hospicjum. Miasto Gliwice wspiera tę inwestycję, lecz koszt rozbudowy pochłonie wielomilionowe kwoty. Zarząd Hospicjum i społeczność lokalna z ogromnym zaangażowaniem włączyły się w działania na rzecz rozbudowy poprzez organizację zbiórek, wydarzeń i akcji mogących służyć pozyskaniu dodatkowych funduszy. Takie też zadanie ma nasza wystawa.

Wystawę prac Fotografików polskich, połączoną ze sprzedażą prac Artystów zainauguruje wernisaż wystawy w galerii „Na 6” w Gliwicach, który odbędzie się w dniu 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00. 

Wystawa prac potrwa do dnia 30 grudnia 2019 roku. Prace fotografików zostaną wystawione na sprzedaż, a cała uzyskana kwota zostanie przekazana na rzecz gliwickiego Hospicjum.

Na ten szczytny cel przekazuję pracę pt. "Nawie", która dotąd zdobiła Galerię Fotografii Odklejonej. Mam nadzieję, że stanie się ona małą cegiełką w tym wielkim dziele.

Łukasz Cyrus, 2019

Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski na rzecz rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Nawie". fot. Łukasz Cyrus, 2016.

sobota, 7 grudnia 2019

Zorza

O zjawiskach i fotografii odklejonej


Fotografia zmienia porządek rzeczy. Nic nie jest tym, czym było na początku. Zjawiska stają się rzeczami, a rzeczy zjawiskami.

Piękna, migotliwa zorza niczego nie przedstawia, o niczym nie opowiada. Sfotografowana, staje się rzeczą - fotografią zorzy, dokumentem, wręcz dowodem naukowym. Fotografia zorzy opowiada o zorzy. Mówi, gdzie i kiedy, o rozmiarze i zasięgu, o kolorach. Nie jest już zjawiskiem.

Rozwścieczony tłum protestujących, palący flagi narodowe, sfotografowany z góry zmienia się w radosną grę kolorów. Nie przedstawia już niczego. O niczym nie opowiada. Staje się zjawiskiem, piękną, migotliwą zorzą.

Być może fotografia najpierw jest zmysłowa, później intelektualna. Sam już nie wiem. Nie potrafię zgłębić jej tajemnicy.

Łukasz Cyrus, 2019

Zorza - o zjawiskach i fotografii odklejonej. Esej. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019. "Zjawisko". fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Zjawisko". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

niedziela, 1 grudnia 2019

Nie z tej ziemi

Galeria Fotografii Odklejonej


Z wystawy "Śląsk" w Świdnicy wróciła do mnie praca "Nie z tej ziemi" pochodząca z cyklu o tym samym tytule. Rzeczą jest to nieuniknioną, że nim ta fotografia wróci do szafy, w grudniu ozdobi Galerię Fotografii Odklejonej.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Galeria Fotografii Odklejonej. fot. Ł.Cyrus, 2019.
Zdjęcie to jest mi szczególnie bliskie. Mam nawet przeczucie, że to jedno z najlepszych zdjęć, jakie w swoim życiu zrobiłem. Składa się na nie wiele przemyśleń, doświadczeń i całe lata mojego dochodzenia do miejsca, w którym jestem teraz.

Zdjęcie to, podobnie jak cały zestaw pt. "Nie z tej ziemi" jest opowieścią o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Angielskie przysłowie mówi, że człowiek za młodu wyrusza w świat, by znaleźć swoje miejsce i znajduje je, gdy na starość wraca do domu. Podobnie jest z tym zdjęciem. Po latach podróży i zwiedzaniu świata dojrzałem, żeby zacząć fotografować swój dom. Zacząłem patrzeć na miejsce, z którego pochodzę oczami doświadczonymi wieloma widokami, umysłem doświadczonym licznymi doświadczeniami. Zobaczyłem, że pejzaż, który zdawał mi się zwykły, w istocie jest nieziemski. Zrozumiałem, że najważniejsze rzeczy w życiu człowieka są na wyciągniecie ręki.

W zdjęciu tym pobrzmiewa też cała gama odnośników do licznych inspiracji, które złożyły się na Fotografię Odklejoną. W obrazach z cyklu "Nie z tej ziemi" są ślady Billa Brandta, Josefa Sudka, Mario Giacomellego, Franca Fontany, Daido Moryiamy, Edwarda Hartwiga i Michała Cały. Jest też "Czarny kwadrat" Kazimierza Malewicza i tło z przemyśleń filozoficznych o naturze prawdy obrazu.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Cieszę się z tego zdjęcia w okresie zimowym, kiedy póki co, brak śniegu za oknami i w okresie świątecznym, kiedy warto sobie przypomnieć, że to co ważne, jest tuż obok.

Prezentowana praca ma wymiary 100x70cm, zaś fotografia - odbitka srebrowa na papierze Kodak Professional Endura - 90x60cm. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout, zabezpieczona szybą. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: Praca nie jest na sprzedaż.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Nie z tej ziemi" - grudzień, 2019.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
"Nie z tej ziemi". fot. Łukasz Cyrus, 2017.