Zróbmy razem coś, czego nie możemy zrobić w pojedynkę!
W przedświąteczny poranek mam trochę wolnego czasu. Siadam więc do komputera i spoglądając wstecz piszę wspomnienia o minionym roku. Nie mogę uwierzyć, że już jest miniony, ale skoro faktowi temu nie sposób zaprzeczyć, lepiej zrobić sobie podsumowania i sprawdzić, czy był to rok dobrze spożytkowany.
Przyglądam mu się i widzę, że jakkolwiek by na rok ten nie spojrzeć, był to rok "Źródła". Wszystko, co w moim mikrokosmosie działo się istotnego było albo ze "Źródłem" związane, albo ze "Źródła" wypłynęło. Motywowani tą samą energią, która połączyła nas 8 lat temu, robimy po dziś dzień rzeczy dlatego, że możemy i po to, by czerpać satysfakcję z ich robienia. Gdy 8 lat temu spotkaliśmy się w Kafe In-nI nie przypuszczaliśmy, że będą to rzeczy tak duże. Wtedy po prostu piliśmy kawę i rozmawialiśmy o zdjęciach.
Przypadek sprawił, że trafiliśmy na siebie. Krzysiu był w Kafe In-nI baristą i robił dobrą kawę, a ja miałem blisko, więc przyszedłem. Bartek bywał tam, bo lubił, choć miał daleko. Zaś Olek organizował jakiś spacer fotograficzny i umówił się tam właśnie na spotkanie. Nie znaliśmy się, ale byliśmy z jednego miasta, mieliśmy wspólne hobby i miejsce, w którym mogliśmy napić się kawy. "Zróbmy razem coś, czego nie możemy zrobić w pojedynkę!" - zaproponowałem. Od tego czasu wymyślaliśmy sobie fotograficzne zadania na każdy miesiąc i spotykaliśmy się, by przy kawie omawiać zrobione zdjęcia. Po roku spotkań mieliśmy tyle materiału, że zorganizowaliśmy pierwszą klubową wystawę "Źródło" i pokazaliśmy ją w pięknej Austrii. Zasmakowaliśmy w tej przygodzie. Odtąd trzymamy się razem, związani ze Stowarzyszeniem In-nI (tak, tak, to nie jest zbieżność nazw), ciągle wyznaczamy sobie nowe fotograficzne wyzwania.
W tym roku, albo rok był dłuższy niż zwykle jest, albo się zagalopowaliśmy. Zadań było więcej niż miesięcy i były to zadania z rozmachem. Nasze wewnętrzne klubowe komórki przygotowały w sumie 17 "miesięcznych" zadań. Szkoła Fotografii Odklejonej, odpowiedzialna za edukację fotograficzną, przygotowała 3 konkursy, 8 spotkań fotograficznych oraz warsztaty. Zaś Galeria Fotografii Odklejonej, odpowiedzialna za propagowanie twórczości artystycznej, przygotowała 5 wystaw.
Na początku roku, od stycznia do kwietnia, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Rudzie Śląskiej przygotowaliśmy 8 otwartych spotkań fotograficznych z cyklu "Przegląd portfolio". Poznaliśmy wiele utalentowanych osób z okolicy, z którymi rozmawialiśmy o ich fotografiach.
W tym samym czasie, przy wsparciu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski i Kwartalnika Fotografia, ogłosiliśmy nabór do drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Odklejonej - CZARNE ŚWIATŁO. Konkurs angażował nas przez cały rok, bo nabór prac trwał do kwietnia, ogłoszenie wyników nastąpiło w czerwcu. W lipcu wystartowaliśmy do funduszy z KPO, marząc o wielkim finale konkursu, niestety bezskutecznie. Rozstrzygnięcie w postaci wystawy nastąpiło w listopadzie.
Wiosną zorganizowaliśmy piątą edycję Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Zwierzęta okiem obiektywu". Konkurs, który przygotowujemy we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie, skierowany jest do dzieci szkół podstawowych z Chorzowa i okolic. Nadesłane prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
W kwietniu ogłosiliśmy temat XVIII edycji Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" - POLSKIE GÓRY. Zgłoszenia przyjmowaliśmy do listopada, a całość została zwieńczona wystawą pokonkursową. Dla miłośników fotografii turystycznej przygotowaliśmy warsztaty fotograficzne.
W naszych działaniach bezpośrednio udział wzięło 250 osób, nie licząc oczywiście gości odwiedzających nasze wystawy. Posty informujące o organizowanych przez nas wydarzeniach, które publikuję na dedykowanych 3 blogach (Fotografia odklejona, Konkurs Fotografii Odklejonej, Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny") zostały przeczytane w tym roku 28300 razy i to chyba odzwierciedla zainteresowanie tym, co robimy dla społeczności fotograficznej. Statystyki mediów społecznościowych (FB, Instagram) i naszych stron internetowych (Fotografia odklejona, Konkurs Fotografii Odklejonej) są nam nieznane, ponieważ brakuje nam czasu na ich monitorowanie.
Wśród indywidualnych działań członków Klubu wyróżniły się dwie wystawy autorskie Olka Orszulika: "Formalizm abstrakcyjny - impresje przestrzenne 2D" w lutym oraz "Rzeczywiste/nierzeczywiste" w marcu.
Jako członkowie ZPAF OŚ, pod koniec roku wzięliśmy też udział w związkowej wystawie z cyklu "Świadomość kadru - Potęga humanizmu".
Ja konsekwentnie organizuję plenery na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie fotografuję krajobraz jurajski w ujęciu turystyczno-krajoznawczym. W minionym roku odbyłem 40 plenerów, wykonując ponad 400 zdjęć.
Na początku tego roku Klub fotograficzny "Źródło" oficjalnie przyłączył się do Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, z którym od lat organizujemy Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny". Ten formalny związek daje nam możliwość otrzymania wsparcia finansowego z przekazanego 1,5% podatku. W roku 2024 po raz pierwszy skorzystaliśmy z tej możliwości. Dzięki darczyńcom, którzy docenili nasze działania na rzecz Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" zakupiliśmy nowe ramy, w które oprawiona została tegoroczna wystawa pokonkursowa. Zaś dzięki życzliwości i darczyńcom Konkursu Fotografii Odklejonej zamówiliśmy zbiorcze tablice prezentujące prace uczestników konkursu, które zostały wystawione na wystawie w Olkuszu.
W moim odczuciu przygotowaliśmy naprawdę dużo. Może nawet za dużo dla czterech osób. Dlatego dzisiaj, jak 8 lat temu, mówię:
Zróbmy razem coś, czego nie możemy zrobić w pojedynkę!
Przekaż 1,5% podatku na:
Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI
ul. Niedurnego 69, 41-709 Ruda Śląska.
KRS 0000081653
CEL SZCZEGÓŁOWY: KLUB FOTOGRAFICZNY “ŹRÓDŁO”.
Jeśli chcesz, aby Twoja darowizna wsparła nasze działania fotograficzne, dopisek określający cel szczegółowy KLUB FOTOGRAFICZNY “ŹRÓDŁO” jest ważny. Stowarzyszenie In-nI organizuje różne atrakcyjne wydarzenia kulturalne, ale fotografią zajmuje się "Źródło".
Klub "Źródło" wznosi toast za rok "Źródła". Od lewej: Olek Orszulik, Łukasz Cyrus, Krzyś Stryj, Bartek Klosek. Zdjęcie z wystawy "Źródło". W tle zestaw fotografii Bartka Kloska "Życie". |
Łukasz Cyrus, 2024
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam,
Łukasz Cyrus