środa, 30 grudnia 2020

Świat jest obrazem

NADFOTOGRAFIA - Grochowiec Wielki - 27.12.2020


Świat jest obrazem.

Świat jest obrazem, niekończącą się aktualizacją wyobrażenia, mieszanką wspomnień, doznań i intelektu. Czas bezustannie destabilizuje strukturę tego wyobrażenia, a pamięć, świadomość i rozum rekonstruują rozsypującą się układankę. Fotografia jest zmysłowym zapalnikiem procesów pozazmysłowej rekonstrukcji wyobrażeń.

Obraz wytwarza obraz.


Łukasz Cyrus, 2020

Świat jest obrazem. NADFOTOGRAFIA - Grochowiec Wielki - 27.12.2020. Łukasz Cyrus, 2020.
"Grochowiec Wielki". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 19 grudnia 2020

Czarne królestwo

Katowice - nadfotograficzny obraz miasta


W Czarnym Królestwie niebo zawsze było czarne jak czarne złoto wydobywane z czarnych chodników podziemnego świata. Dziś Czarne Królestwo pnie się ku niebu, jakby Skarbnik potrzebował zaczerpnąć świeżego powietrza.

Link do albumu "NADFOTOGRAFIA - Katowice - Czarne Królestwo - 15.09.2020".

Łukasz Cyrus, 2020

Czarne królestwo - Katowice - Nadfotograficzny obraz miasta. fot. Łukasz Cyrus, 2020.
"Czarne królestwo". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

czwartek, 10 grudnia 2020

Szklane domy

Nadfotograficzny obraz miasta - Bratysława


W rękach standardowych mieszkańców standardowych miast, fotografia jest narzędziem zuniformizowanego wyrazu standardowych pragnień i poglądów, a wyidealizowany obraz świata, który wytwarza jest potężnym narzędziem wzmacniającym postępujący proces ujednolicenia. Uniform kształtuje postawę i krępuje ruchy.

Bratysława wyzwolona spod sił wyrównujących, na własne życzenie stara się teraz dorównać do pragnień importowanych z Zachodu. Jej Starówka jest fasadą przesłaniającą rzeczywistość, wyrazem pragnień i aspiracji, nieprawdopodobną obietnicą i imitacją standardów Europy Zachodniej. To piękna gra pozorów, która skrywa prawdę, maskuje realia i tworzy obraz wyidealizowany.

Współczesna fotografia ma z Bratysławą wiele wspólnego. W rękach standardowych mieszkańców standardowych miast jest narzędziem zuniformizowanego wyrazu standardowych pragnień i poglądów, a wyidealizowany obraz świata, który wytwarza jest potężnym narzędziem wzmacniającym postępujący proces ujednolicenia.


Łukasz Cyrus, 2020

Nadfotograficzny obraz miasta - Bratysława - Szklane domy. "Szklane domy". fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Szklane domy". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 5 grudnia 2020

Akord

Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica


Z inspiracji twórczością Marca Chagalla powstał "Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica".

Zafascynowany obrazami tego rosyjskiego malarza, zapragnąłem znaleźć metodę odtwarzania wspomnień, snów, wizji i wyobrażeń przy pomocy fotografii. Chciałem, żeby nowa forma obrazu czerpała z dorobku Fotografii Odklejonej i Nadfotografii, co zmusiło mnie do poszukiwania rozwiązań formalnych pozwalających pogodzić wszystkie wcześniejsze założenia z nowymi potrzebami. W efekcie doszedłem do nowego brzmienia Akordu Nadfotograficznego, z którego jestem bardzo zadowolony.

"Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica" to album składający się z obrazów z trzech spacerów, które odbyłem podczas pleneru Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski w Świdnicy zorganizowanego z okazji udziału Okręgu w 32. Dniach Fotografii, gdzie zaprezentowaliśmy wystawę "Śląsk".

Zapraszam do oglądania nadfotograficznych obrazów przywiezionych ze Świdnicy. 


Łukasz Cyrus, 2019 - 2020

Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica. Od Marca Chagalla do Akordu Nadfotograficznego. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2020.
"Wspomnienie". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

Wpisz swój e-mail: