sobota, 21 listopada 2009

Adam

Kreatywna fotografia sportowa. Kulturysta - Fotografia aktu artystycznego. fot. Łukasz Cyrus, Ruda ŚląskaKreatywna fotografia sportowa. Kulturysta - Fotografia aktu artystycznego. fot. Łukasz Cyrus, Ruda ŚląskaKreatywna fotografia sportowa. Kulturysta - Fotografia aktu artystycznego. fot. Łukasz Cyrus, Ruda ŚląskaOświetlenie aktu i portretu ma zasadniczo jedną wspólną cechę - w obu przypadkach można zrobić to lepiej niż użyć lampy wbudowanej.

Decyzje dotyczące charakteru światła będą zawsze podyktowane charakterem Twojego zdjęcia. Dobrze się zastanów jaki nastrój chcesz osiągnąć i na co zwrócić uwagę. Potem zastanów się ponownie i pomyśl czy aby Twój pomysł na zdjęcie na pewno pasuje do jego charakteru.
Finalnie przejdź do czynu i módl się, by ludzie "kupili" Twój punkt widzenia. Jeśli nie "kupią", to nic wielkiego. Rób dalej swoje.

Mając do dyspozycji modela o tak absurdalnie doskonałej budowie ciała musiałem zdecydować się na akt, którego tematem jest forma.

Jeśli chcesz pokazać formę, wybierz światło, które formę podkreśla. Nawet Pudzian wyjdzie stosunkowo płasko jeśli odpalisz mu flash w czoło. Eksperymentuj zatem z różnymi kątami padania światła. Najlepiej wyobraź sobie kulę, w której środku znajduje się Twój model, a potem lataj z jednym światłem wokół modela w tej swojej kuli, bacznie obserwując co dzieje się z cieniami. Pamiętaj, że to właśnie cień wydobywa fakturę. Znajdź zatem miejsce dla światła, dzięki któremu powstaną mięsiste cienie padające w niecodziennych kierunkach, a Twoje zdjęcie zyska na atrakcyjności. Zadbaj też o to, by w cieniach zachować trochę szczegółów. Kontroluj zatem kontrast.

W tym przypadku softboks 60x60 położyłem na ziemi na godzinie 15:30 względem Adama. To oczywiście światło główne. Wypełnienie z parasolki ustawiłem na 19:30 na wysokości pasa Adama.

W tego typu zdjęciach oliwka do ciała bywa przydatna zupełnie tak samo jak obróbka w programie graficznym.

Kreatywna fotografia sportowa. Kulturysta - Fotografia aktu artystycznego. fot. Łukasz Cyrus, Ruda Śląska