piątek, 20 grudnia 2019

Fotografowie dla hospicjum

Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach


Fotografowie dla hospicjum - Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Nawie" w Galerii na 6. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
W piątek, 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00, w Galerii na 6 przy ulicy Matejki 6 w Gliwicach odbył się wernisaż wystawy fotografii z udziałem członków ZPAF Okręg Śląski. Podczas wernisażu zaprezentowane zostały prace członków Związku, a także autorów niezależnych. Wszystkie prace zostały wystawione na sprzedaż, by zebranymi funduszami wesprzeć budowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Więcej o przedsięwzięciu można przeczytać w oddzielnym poście pt. "Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski".

Prace licytować można na stronie Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Wystawa potrwa do dnia 30 grudnia 2019 roku.

Osobiście na ten szczytny cel przekazałem pracę pt. "Nawie", która dotąd zdobiła Galerię Fotografii Odklejonej. Mam nadzieję, że stanie się ona małą cegiełką w tym wielkim dziele.


Łukasz Cyrus, 2019

Fotografowie dla hospicjum - Charytatywna aukcja fotografii na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Wernisaż wystawy "Fotografowie dla hospicjum". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

poniedziałek, 9 grudnia 2019

Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski

Aukcja na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach


W najbliższy piątek, 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00, w Galerii na 6 przy ulicy Matejki 6 w Gliwicach odbędzie się charytatywna aukcja fotografii z udziałem członków ZPAF Okręg Śląski. Podczas aukcji nabyć będzie można prace Katarzyny Łaty, Arkadiusza Ławrywiańca, Arkadiusza Goli, Janusza Wojcieszaka, Antoniego Kreisa, Ireneusza Kaźmierczaka, Pawła Duszy, Jakuba Gadka, Łukasza Cyrusa, a także Wojciecha Plewińskiego, Arkadiusza Branickiego, Damiana Ganszczyka czy Janusza Gajosa.

Dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany na rzecz rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach powołane zostało przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM”. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zawiązano w 1990 roku. Początkowo celem Stowarzyszenia był remont budynku stanowiącego przyszły dom hospicyjny, a następnie organizacja zakładu opieki zdrowotnej. Samo Hospicjum swoją działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2000 roku. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Gliwicach jest od 2005 roku organizacją pożytku publicznego, której priorytetowym celem jest wsparcie osób z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. W 2018 roku, by polepszyć warunki opieki nad chorymi, rozpoczęto rozbudowę Hospicjum. Miasto Gliwice wspiera tę inwestycję, lecz koszt rozbudowy pochłonie wielomilionowe kwoty. Zarząd Hospicjum i społeczność lokalna z ogromnym zaangażowaniem włączyły się w działania na rzecz rozbudowy poprzez organizację zbiórek, wydarzeń i akcji mogących służyć pozyskaniu dodatkowych funduszy. Takie też zadanie ma nasza wystawa.

Wystawę prac Fotografików polskich, połączoną ze sprzedażą prac Artystów zainauguruje wernisaż wystawy w galerii „Na 6” w Gliwicach, który odbędzie się w dniu 13 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00. 

Wystawa prac potrwa do dnia 30 grudnia 2019 roku. Prace fotografików zostaną wystawione na sprzedaż, a cała uzyskana kwota zostanie przekazana na rzecz gliwickiego Hospicjum.

Na ten szczytny cel przekazuję pracę pt. "Nawie", która dotąd zdobiła Galerię Fotografii Odklejonej. Mam nadzieję, że stanie się ona małą cegiełką w tym wielkim dziele.

Łukasz Cyrus, 2019

Charytatywna aukcja prac członków ZPAF Okręg Śląski na rzecz rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Nawie". fot. Łukasz Cyrus, 2016.

sobota, 7 grudnia 2019

Zorza

O zjawiskach i fotografii odklejonej


Fotografia zmienia porządek rzeczy. Nic nie jest tym, czym było na początku. Zjawiska stają się rzeczami, a rzeczy zjawiskami.

Piękna, migotliwa zorza niczego nie przedstawia, o niczym nie opowiada. Sfotografowana, staje się rzeczą - fotografią zorzy, dokumentem, wręcz dowodem naukowym. Fotografia zorzy opowiada o zorzy. Mówi, gdzie i kiedy, o rozmiarze i zasięgu, o kolorach. Nie jest już zjawiskiem.

Rozwścieczony tłum protestujących, palący flagi narodowe, sfotografowany z góry zmienia się w radosną grę kolorów. Nie przedstawia już niczego. O niczym nie opowiada. Staje się zjawiskiem, piękną, migotliwą zorzą.

Być może fotografia najpierw jest zmysłowa, później intelektualna. Sam już nie wiem. Nie potrafię zgłębić jej tajemnicy.

Łukasz Cyrus, 2019

Zorza - o zjawiskach i fotografii odklejonej. Esej. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019. "Zjawisko". fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Zjawisko". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

niedziela, 1 grudnia 2019

Nie z tej ziemi

Galeria Fotografii Odklejonej


Z wystawy "Śląsk" w Świdnicy wróciła do mnie praca "Nie z tej ziemi" pochodząca z cyklu o tym samym tytule. Rzeczą jest to nieuniknioną, że nim ta fotografia wróci do szafy, w grudniu ozdobi Galerię Fotografii Odklejonej.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Galeria Fotografii Odklejonej. fot. Ł.Cyrus, 2019.
Zdjęcie to jest mi szczególnie bliskie. Mam nawet przeczucie, że to jedno z najlepszych zdjęć, jakie w swoim życiu zrobiłem. Składa się na nie wiele przemyśleń, doświadczeń i całe lata mojego dochodzenia do miejsca, w którym jestem teraz.

Zdjęcie to, podobnie jak cały zestaw pt. "Nie z tej ziemi" jest opowieścią o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Angielskie przysłowie mówi, że człowiek za młodu wyrusza w świat, by znaleźć swoje miejsce i znajduje je, gdy na starość wraca do domu. Podobnie jest z tym zdjęciem. Po latach podróży i zwiedzaniu świata dojrzałem, żeby zacząć fotografować swój dom. Zacząłem patrzeć na miejsce, z którego pochodzę oczami doświadczonymi wieloma widokami, umysłem doświadczonym licznymi doświadczeniami. Zobaczyłem, że pejzaż, który zdawał mi się zwykły, w istocie jest nieziemski. Zrozumiałem, że najważniejsze rzeczy w życiu człowieka są na wyciągniecie ręki.

W zdjęciu tym pobrzmiewa też cała gama odnośników do licznych inspiracji, które złożyły się na Fotografię Odklejoną. W obrazach z cyklu "Nie z tej ziemi" są ślady Billa Brandta, Josefa Sudka, Mario Giacomellego, Franca Fontany, Daido Moryiamy, Edwarda Hartwiga i Michała Cały. Jest też "Czarny kwadrat" Kazimierza Malewicza i tło z przemyśleń filozoficznych o naturze prawdy obrazu.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Cieszę się z tego zdjęcia w okresie zimowym, kiedy póki co, brak śniegu za oknami i w okresie świątecznym, kiedy warto sobie przypomnieć, że to co ważne, jest tuż obok.

Prezentowana praca ma wymiary 100x70cm, zaś fotografia - odbitka srebrowa na papierze Kodak Professional Endura - 90x60cm. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout, zabezpieczona szybą. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: Praca nie jest na sprzedaż.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Nie z tej ziemi" - grudzień, 2019.

Galeria Fotografii Odklejonej - "Nie z tej ziemi". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
"Nie z tej ziemi". fot. Łukasz Cyrus, 2017.

poniedziałek, 25 listopada 2019

Fotografia jest bełkotem

O milczeniu, uczuciach i fotografii odklejonej


Jako dialog, fotografia nie funkcjonuje. Będąc zapożyczeniem z otaczającego nas świata, potocznie zwanego rzeczywistością, jest iskrą wskrzeszającą płomień wspomnień. Ten płomień ma inną temperaturę, barwę i paliwo u każdego z odbiorców, bo inne są każdego z nas doświadczenia, inne mamy wspomnienia. Narzucamy te wspomnienia na obraz fotograficzny nadając mu znaczenie. Każdy z nas ma swoje. 

Chodzi zatem o czystą wizualność. Idąc za Wittgensteinem, trzeba milczeć o rzeczach, których nie można wyrazić precyzyjnie. O fotografii trzeba zatem milczeć. Patrzeć na nią i czuć. Tak jak czuje się muzykę, miłość, smutek i radość. 

Fotografia jest jak muzyka, która nie potrzebuje słów, by wzbudzać emocje i pozostać w naszych sercach i pamięci. 

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia jest bełkotem. Esej o milczeniu, uczuciach i fotografii odklejonej. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019.
"Zbliżenie". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

wtorek, 19 listopada 2019

Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019


Jury Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019 - wyłoniło zwycięzców konkursu podczas tegorocznych XIV Spotkań Górskich "Lawiny".


Przewodniczący Jury KFG "Lawiny" 2019
Łukasz Cyrus, 2019

Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019.
Nagroda I: Jakub Witos - “Przebłysk nadziei”.

sobota, 16 listopada 2019

Nominacje Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019


Prace nominowane do nagrody głównej KFG "Lawiny" 2019


Z radością ogłaszam, iż Jury KFG "Lawiny" 2019 wyłoniło prace, które walczyć będą w tym roku o nagrody w konkursie fotograficznym XIV Spotkań Górskich "Lawiny" 2019.

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większą popularnością, co przysparza organizatorom wiele radości i pracy. W tej edycji udział wzięło 120 uczestników przysyłając 299 wspaniałych prac. 

Ogłoszonym tematem były "Góry strachu" i Jurorzy oczekiwali ciekawych interpretacji tegoż hasła, nie zapominając przy tym, iż konkurs i wystawa pokonkursowa są wydarzeniami towarzyszącymi Spotkaniom Górskim i muszą cieszyć oczy widzów. Stąd uroda zdjęć była dla nas równie ważna, co interpretacja tematu.

Nie chcąc trzymać nikogo dłużej w niepewności, publikuję nominowane do nagrody głównej zdjęcia.

Przypominam, iż poniższe prace można będzie oglądać w "Galerii Fryna" mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej od piątku 15 listopada i oddać swój głos na ulubioną fotografię, by ta wzięła udział w konkursie na nagrodę publiczności.


Łukasz Cyrus, 2019


Nominacje Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nominowane do nagrody głównej i nagrody publiczności KFG "Lawiny" 2019.
"Posłaniec Diablaka". fot. Michał Złotowski.

czwartek, 14 listopada 2019

Fotografia odklejona w Kopenhadze

Centrum Fotografii w Kopenhadze publikuje esej "Z kodu powstałeś, w kod się obrócisz"


"Ruch odbywa się w ciszy", powiedział mi pewnego razu profesor Jakub Byrczek. Ważne to słowa i doskonale oddają istotę pracy, którą z oddaniem wykonujemy zmierzając w wybranym przez siebie kierunku.

Od czterech lat, każdego dnia rozmyślam nad ideą Fotografii odklejonej, która zrodziła się w mojej głowie w wyniku trwającej już dwie dekady fascynacji fotografią. Te dwadzieścia lat wypełnione było poszukiwaniem i fotografowaniem. Efektem są myśli, które czasem notuję.

Jedną z zanotowanych myśli jest ta, którą nazwałem "Z kodu powstałeś, w kod się obrócisz". Myśl ta nie pozwoliła mi zasnąć kilka nocy, bo trudno było mi ją zrozumieć, przeniknąć. Zapisywałem fragmenty, żeby w małych kawałkach łatwiej ją strawić. W końcu powstał spójny tekst, który był efektem moich bezsennych nocy. Połączony z obrazami, ilustruje moje rozważania na temat fotografii cyfrowej i konsekwencji jej używania.

Tekst ten doczekał się wyróżnienia w Konkursie CYBERFOTO 2019, a w konsekwencji zainteresował kilka osób. Dziś płyną do mnie wieści z odległej Danii, że przetłumaczony na język angielski esej trafił na strony bloga Centrum Fotografii w Kopenhadze. Wieści jak ta, to takie małe pralinki, słodkie chwile przerwy w codziennej pracy, które sprawiają, że miło się robi człowiekowi na sercu.

Jestem bardzo poruszony tym wielkim wyróżnieniem.

"Z kodu powstałeś, w kod się obrócisz" na blogu Centrum Fotografii w Kopenhadze.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia odklejona w Kopenhadze - Centrum Fotografii w Kopenhadze publikuje esej "Z kodu powstałeś, w kod się obrócisz". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Wszystko jest możliwe". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

środa, 13 listopada 2019

Spotkania Górskie "Lawiny" 2019

Program XIV Spotkań Górskich "Lawiny"


15 LISTOPADA 2019 (PIĄTEK)

Godz. 17.00 – 19.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych (Ścianka wspinaczkowa „W skale - bunkier”, ul. Obrońców Westerplatte 11E).
* Obowiązują wcześniejsze zapisy (przyjmowane będą od 4.11.2019 w In-nY’m Domu Kultury, między godz. 13.00 i 19.00, tel. 32 707-33-31).
Godz. 18.30 – Wernisaż wystawy Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2019. Wręczenie nagród laureatom.
Godz. 19.15 – Oficjalne otwarcie XIV Spotkań Górskich „Lawiny”.
Godz. 19.30 – Pokaz filmu „Free solo”.

16 LISTOPADA 2019 (SOBOTA)

Godz. 10.00 – 12.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka, ul. Obrońców Westerplatte 2A).
* Obowiązują wcześniejsze zapisy (przyjmowane będą od 4.11.2019 w In-nY’m Domu Kultury, między godz. 13.00 i 19.00, tel. 32 707-33-31).
Godz. 14.00 – 15.00 – Via ferraty bez tajemnic: sprzęt, trudności, zagrożenia – warsztaty. Prowadzi Adam Tulec i Stanisław Dacy ze Sklepu Turystycznego Tuttu (Druid Pub).
Godz. 15.30 – Otwarcie bloku filmów i prelekcji.
Godz. 15.40 – Pokaz filmu "A long day out".
Godz. 15.50 – „Przepis na udany atak szczytowy, czyli lekcja prognozowania pogody w górach wysokich” – prezentacja Michała Klisowskiego.
Godz. 16.40 – „Biegiem przez Łuk Karpat” – spotkanie z Romanem Fickiem.
Godz. 17.50 – „W cieniu Everestu”- prezentacja Magdy Lassoty.
Godz. 18.50 – Przerwa na poczęstunek.
Godz. 19.30 – „Z olimpijskich stadionów na ośmiotysięczniki” - spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, lekkoatletką, himalaistką, zdobywczynią trzech ośmiotysięczników.
Godz. 22.00 – Lawinowe after party (Druid Pub).

17 LISTOPADA 2019 (NIEDZIELA)

Godz. 15.30 – Otwarcie bloku filmów i prelekcji.
Godz. 15.40 – Pokaz filmu „No Trace Tatra”.
Godz. 16.15 – „10 największych błędów popełnianych podczas wyprawy na Kazbek. Poznaj je, aby ich nie powtarzać" – prezentacja Ewy Stachury.
Godz. 17.30 – Prezentacje Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek”.
„Jak nie weszliśmy na Ojos del Salado” – przedstawia Jerzy Bodzenta.
„Kaniony Alp Karnickich” – przedstawia Damian Szołtysik.
"Gdzie nogi poniosą - trekking po Norwegii" – przedstawia Joanna Przymus.
Godz. 18.00 – Pokaz filmu „Spectre Expedition. To the End of the Earth”. Pokaz odbywa się w ramach projektu Lądek Film Tour.
Godz. 18.50 – Ogłoszenie laureata nagrody publiczności w Konkursie Fotografii Górskiej „Lawiny” 2019. Losowanie upominków wśród publiczności.
19.20 – „SOLO - Jak próbowałem przefrunąć przez Dolomity” - spotkanie z Jackiem Matuszkiem.

Filmy i prelekcje odbywają się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty (Ruda Śląska, ul. Niedurnego 69). Wstęp wolny.

Zapraszamy.

Klub Fotograficzny "Źródło", 2019

Program XIV Spotkań Górskich "Lawiny". Plakat.
XIV Spotkania Górskie Lawiny 2019 - Plakat

piątek, 8 listopada 2019

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

Zaproszenie na wernisaż


Serdecznie zapraszam na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej "Lawiny" 2019.

Wernisaż odbędzie się w Galerii "Fryna" w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Niedurnego 69 w Rudzie Śląskiej w piątek 15 listopada 2019 roku o godzinie 18:30. Podczas wernisażu przedstawimy laureatów tegorocznego konkursu, którym wręczone zostaną nagrody Jury.


Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" jest wydarzeniem towarzyszącym dorocznym Spotkaniom Górskim "Lawiny".


Łukasz Cyrus, 2019

"Góry strachu". Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Góry strachu". Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. fot. Łukasz Cyrus, 2018.

poniedziałek, 4 listopada 2019

Pewnej soboty

Gdy spójności duszy i ciała brak


Pewnej soboty zabrakło spójności.


CORPUS - wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia" w ramach OFFO 2019. Galeria Katowice ZPAF. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Sobota, 26.10.2019". fot. Łukasz Cyrus, 2019.


Więcej fotograficznych rozważań na ten temat zobaczyć będzie można na zbliżającej się wystawie CORPUS Kolektywu Twórczego "Peryferia".

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).

Szczegóły na stronie www.fotografiaodklejona.pl.

Łukasz Cyrus, 2019

piątek, 1 listopada 2019

Nawie

Galeria Fotografii Odklejonej


Dziś Święto Wszystkich Świętych. Dzień, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Dzień zadumy i pamięci, skupienia i wyciszenia. W tym nastroju chcę ten dzień przeżywać. W tym nastroju otwieram kolejną wystawę w Galerii Fotografii Odklejonej.

Gdy tracimy bliską osobę cały nasz świat się kończy. Wszystko, co było, przestaje być. Dzień po jest wielkim zdumieniem. Spoglądając przez okno, okazuje się, że świat dalej jest. Zdaje się, że nie zauważył. Trzeba na powrót wejść do świata żywych, zmarłym pozwolić odejść w zaświaty. Lecz nie zapominamy. W każdym z nas pozostaje pamięć, o naszym dawnym świecie i o jego końcu.

Galeria Fotografii Odklejonej - Fotografia miesiąca - "Nawie" - listopad, 2019. Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2016.
Galeria Fotografii Odklejonej. fot. Łukasz Cyrus, 2019.


Dzisiejsze zdjęcie pt. "Nawie" przedstawia dwa światy i linię, która je dzieli. Jest też niebo i jest ziemia. W nazwie są zaświaty. Jest symboliczne i brutalne, jak rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć dzień po.

Galeria Fotografii Odklejonej - Fotografia miesiąca - "Nawie" - listopad, 2019. Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2016.
Święto, które dziś obchodzimy i fotografia, którą ustawiam na sztaludze, zdają się być dobrą okazją do wysłuchania wspaniałego dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta - Requiem d-moll KV 626. Będzie to godzinna uczta sprzyjająca zadumie i odczuwaniu.

Szczęśliwie jednak, jesteśmy wśród żywych. Będzie dobre ciasto i włoska kawa, a na wieczór, tym razem, zamiast wina będzie brandy. Odrobina ciepła w środku przyda się w ten chłodny, listopadowy wieczór. To będzie ciepłe, rodzinne spotkanie.

Fotografia, którą dziś przedstawiam pochodzi z cyklu "Spojrzenie" i powstała pod wpływem inspiracji twórczością wybitnego rosyjskiego fotografa i przedstawiciela konstruktywizmu Aleksandra Rodczenki, którego słowa o spojrzeniu fotografa po dziś dzień pozostają w mojej pamięci - "(...) spojrzenie tak śmiałe, że nawet nie śniło się malarzom". Zdjęcie to publikowane było na łamach gazety-fotograficznej w roku 2017 wraz esejem mojego autorstwa o Fotografii Odklejonej i zastępuje wrześniową pracę pt. "Spotkania", która powędrowała do nowej właścicielki z Chorzowa.

Prezentowana praca ma wymiary 42x52cm, zaś fotografia - odbitka srebrowa na papierze Kodak Professional Endura - 30x45cm. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout, bez szyby. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: 1500zł.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Nawie" - listopad, 2019.

Galeria Fotografii Odklejonej - Fotografia miesiąca - "Nawie" - listopad, 2019. Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2016.
"Nawie". fot. Łukasz Cyrus, 2016.

środa, 30 października 2019

Dusza i ciało

Dusza i ciało fotografii


CORPUS - wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". Dusza i ciało. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Dusza i ciało". fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Fotografia rejestruje światło i przy pomocy światła. Światło jest jej duszą i ciałem. Tak, jak obraz potrzebuje spójności treści i formy, tak życie potrzebuje spójności duszy i ciała. Światło tę spójność osiąga. Każda jego najmniejsza cząstka jest ucieleśnioną energią, życiodajną siłą, sprawczą mocą i iskrą, która wznieca ogień życia oświetlający sens każdej fotografii.

Więcej fotograficznych rozważań na ten temat zobaczyć będzie można na zbliżającej się wystawie CORPUS Kolektywu Twórczego "Peryferia".

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Łukasz Cyrus, 2019

poniedziałek, 28 października 2019

Ciało zinterpretowane

Co zobaczymy na wystawie "Corpus"?


CORPUS - Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". ZPAF Okręg Śląski. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Corpus - Kolektyw Twórczy "Peryferia", 2019.


Przygotowania do zbliżającej się wystawy "CORPUS" Kolektywu Twórczego "Peryferia" trwają. Wystawa powoli zbliża się do finalnego kształtu, co jest wynikiem wielomiesięcznej pracy nad tematem. Są już gotowe teksty, które rzucą promyk światła na to skrywane miesiącami przedsięwzięcie.

O zbliżającej się wystawie mówią zaangażowani artyści:

Kamil Myszkowski

Herosi 

Heros - (ἥρως „bohater”) – w mitologii greckiej bohater, który dzięki swym niezwykłym przymiotom został zaliczony w poczet bóstw; półbóg; postać zrodzona ze związku człowieka i boga. Herosi byli dowodem przenikania się świata bogów i ludzi. Fotografie z serii odnoszą się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich. Zarysowana cieniem muskulatura, marmurowy odcień skóry, dynamiczne lub statyczne ujęcia. Czy możliwe jest współcześnie odnalezienie ideału piękna charakterystycznego dla mitycznych herosów?

Niedokończony wiersz

Intymna opowieść o relacji, bliskości, tęsknocie, cielesności, ukryta przed nachalnym spojrzeniem. Słowa dopełnione obrazem. Mijający czas, oddalające się i zbliżające postaci, utrata, spóźnione wyznania. Uczucie i westchnienie utrwalone w emulsji światłoczułej, przetrwa nawet gdy nie będzie już bohaterów. Nie będzie czułego dotyku ciepłej skóry, pozostanie mała relikwia minionej chwili, na którą za długo się wpatruję.

Krzysztof Szlapa

Światło-pismo 

„Światło -pismo” to tytuł serii fotografii wielootworkowych zaczerpnięty z książki „Obrazy metafor” B. Stieglera. Wracam nią do źródła, do etymologii słowa foto-grafia*, czyli pisania za pomocą światła. Skonstruowałem aparat tak, aby za pomocą jednej ekspozycji tworzył jednocześnie zdjęcie i literę alfabetu. 

Na wystawie prezentuję „słowobraz” ORGAZM, przedstawiający 138 wizerunków słońca. Tym samym podkreślam rolę „szału uniesienia” pieszczotliwie nazywanego „La petite mort”w moim codziennym doświadczaniu cielesności.

*(gr. φως, phōs, D. phōtós –światło; gráphō –piszę)

Klepsydra

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Czasami myślę o tym jak by to było mieć świadomość tego, że robi się coś po raz ostatni. Na przykład ostatni raz otworzyć oczy. Ogarnia mnie wtedy uczucie niedowierzania. Czy to możliwe, że kiedyś umrę? Wtedy też towarzyszy mi piękna wizja, w której moje ciało rozpada się na drobne czarne kryształy. 

Seria zdjęć Klepsydra przedstawia fragmenty nagrobków znajdujących się wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy. Zachwyciła mnie różnorodność ujęć tego ponadczasowego, wanitatywnego motywu. Wizerunki prezentowane na wystawie zostały wykonane za pomocą otworkowej kamery natychmiastowej.

Tomasz Dobiszewski

Obmywanie (tekst Marta Wilaszewska)

Woda jest podstawowym żywiołem służącym oczyszczeniu, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. “Obmywanie” to cykl fotografii przedstawiający postać autora podczas aktów oczyszczania się z brudów codzienności. Zmianie ulegają pomieszczenia, tak samo jak zmienne są miejsca, w których popełniane zostają grzechy fizyczne, jak i psychiczne. Rytuał, jakiemu poddaje się autor, jest swego rodzaju monodramem, który podglądać możemy jakby przez kroplę oczyszczającej wody, jakby przez oko zroszone tą kroplą.

Tomasz Warzyński

Ciało-portal

Prezentuję pracę, która przywołuje miejsce styku granic pomiędzy światami, miejsce zmieszania rzeczywistości, które je rozszerza, powodując, że nasze ciało zaczyna być w wielu miejsca, poza naszą fizycznością – staje się ciałem podzielonym. To preludium do generowania interaktywnych choreografii aktywności, być może nazwanych życiem.

Ciało-pustka

W opisach wyrażających esencję japońskiego tańca butoh istnieją takie pojęcia jak aida, czyli to-co-jest-pomiędzy, rezonans – wzajemna relacja ciała i miejsca (basho), oraz życieśmierć – seishi – moment uwidaczniania jedności życia i śmierci. Stosując zawężenie pola oświetlającego materiał światłoczuły do wielkości otworka, tańcząc wewnętrzny butoh – wykonałem fotografie, które prezentuję z zamiarem poszerzenia znaczenia pojęcia pustki.

Łukasz Cyrus

Dusza i ciało

Osobiste doświadczenia życiowe doprowadziły mnie do przekonania, iż dusza i ciało stanowią jedność i nie potrafią bez siebie istnieć. Ciało wpływa na duszę, dusza wpływa na ciało. Nie jest możliwe istnienie tej duszy w innym ciele. Ta dusza w innym ciele będzie inną duszą, bo to ciało określa możliwości działania tej duszy, zaś pragnienia tej duszy kierują działaniami tego ciała. Większość z nas, targana sprzecznymi pragnieniami, nie potrafi osiągnąć jedności duszy i ciała. Negatywnie odbija się to na naszym życiu, samopoczuciu i zdrowiu.

Nieosiągalną dla nas spójność duszy i ciała osiąga światło. Wszystkie jego cząstki łączą się w promienie, by stać się czystą energią i siłą. Działanie tej siły zapisałem za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, a przedstawione zdjęcia ilustrują siłę spójności.

Istota

Istota człowieka tkwi w jego duszy. Domem dla duszy jest ciało. Czy ciało jest obrazem duszy? Czy spoglądając na człowieka można zobaczyć duszę? Czy może zobaczyć istotę? Czy fotografia może?

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Wystawę oglądać można od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 do 29 listopada 2019.

Łukasz Cyrus, 2019

czwartek, 24 października 2019

Wielki sukces Fotografii odklejonej

Krzysztof Stryj laureatem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego ArtChopin 2019


Wspaniałe wieści nadchodzą ze Szczecina. Krzysztof Stryj, najmłodszy członek Klubu Fotograficznego "Źródło" zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ArtChopin 2019.

Jury Konkursu, pod przewodnictwem profesora Sergiusza Sachno (ZPAF Okręg Warszawski), przyznało III nagrodę Krzyśkowi Stryjowi za nadesłany tryptyk Piano. Trzy Fotografie odklejone Piano I, Piano II i Piano III są w istocie wizualnym zapisem muzyki mistrza. Krzysztof posłużył się stroboskopem reagującym na dźwięk i w ten sposób przełożył kompozycję muzyczną utworu Chopina Nokturn op. 9 nr 2 na kompozycję fotograficzną. W istocie, każdy element obrazu jest zapisem uderzenia muzyka w klawisz fortepianu. Te piękne, rytmiczne kompozycje układają się w formę flag - polskiej, francuskiej i ich fantazyjną mieszankę. Cały zestaw jest zachwycający i zdecydowanie zasługuje na to wyróżnienie, które cały Klub Fotograficzny "Źródło" radośnie fetuje. Prace Krzysia zobaczyć można na wystawie pokonkursowej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Krzysztof Stryj laureatem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego ArtChopin 2019. Fotografia odklejona. fot. Krzysztof Stryj, 2019.
"Piano". fot. Krzysztof Stryj, 2019.


Warto jest tu dodać, że powyższe wyróżnienie nie jest jedynym Krzysiowym sukcesem w ostatnich dniach. Jego prace z cyklu Spacetime zobaczyć można było w Bielsku-Białej podczas tegorocznej edycji FotoArtFestival na wystawie Foto open. Prace z cyklu Spacetime wcześniej prezentowane były na wystawie "Źródło" w austriackim Salbaach-Hinterglemm.

Krzysztof Stryj na FotoArtFestival 2019 w Bielsku-Białej. Fotografia odklejona. fot. Krzysztof Stryj, 2017.
"Spacetime". fot. Krzysztof Stryj, 2017.


Dzięki twórczości Krzysia i całego Klubu Fotograficznego "Źródło" postulat Fotografii odklejonej o łączeniu ludzi poprzez obraz i emocje staje się rzeczywistością. Dziękuję.

Łukasz Cyrus, 2019

środa, 23 października 2019

Istota

Fotograficzny ślad


CORPUS - wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". Istota. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Istota. fot. Łukasz Cyrus, 2017.
Portret Doriana Graya nosił ślady uczynków swego właściciela. Czy aparat fotograficzny potrafi zajrzeć pod powierzchnię widzialnych pozorów i ujawnić duszę człowieka?

Więcej fotograficznych rozważań na ten temat zobaczyć będzie można na zbliżającej się wystawie CORPUS Kolektywu Twórczego "Peryferia".

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Łukasz Cyrus, 2019

poniedziałek, 21 października 2019

Corpus

Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia"


CORPUS - Wystawa fotografii Kolektywu Twórczego "Peryferia". ZPAF Okręg Śląski. Corpus - plakat. Projekt K. Myszkowski, 2019.
Corpus - plakat. Proj. K. Myszkowski.
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy "Corpus" Kolektywu Twórczego "Peryferia" w składzie Tomasz Warzyński, Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski, Łukasz Cyrus oraz gościnnie Tomasz Dobiszewski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ulicy Św. Jana 10 (II piętro).


Wystawę oglądać można od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 do 29 listopada 2019.

Łukasz Cyrus, 2019

O wystawie:

Można wyróżnić trzy znaczenia słowa corpus – ciało, określona całość, trzon.

Wystawa prezentowana w Galerii Katowice ZPAF w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2019 to omówienie różnych aspektów ciała/cielesności. W założeniu autorów stanowi integralną całość. Na jej trzon składają się prace pięciu autorów:

Kamil Myszkowski prezentuje dwie opowieści – pierwsza o relacji, bliskości, tęsknocie, druga odnosi się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich. 

Krzysztof Szlapa swoimi pracami przedstawia horyzont myślenia o ciele, w którym z jednej strony jest Eros a z drugiej Tanatos.

Tomasz Dobiszewski pokazując prozaiczną czynność mycia się dochodzi do samooczyszczenia.

Tomasz Warzyński zastanawia się nad tym czym jest ciało i co stanowi o jego spójności, proponując dwie koncepcje: ciało jako granica i ciało jako naczynie pustki.

Łukasz Cyrus podejmuje próbę rozważań na temat nierozerwalnych związków duszy i ciała.

Wystawa jest próbą zadania pytań i znalezienia odpowiedzi na powyższe nurtujące autorów zagadnienia w czasach, kiedy cielesność ulega procesowi wirtualizacji i traci swoją odwieczną materialną namacalność. 

Kolektyw Twórczy Peryferia

Link do wydarzenia na FB.

czwartek, 17 października 2019

Relacja z wernisażu "Świadomość ciała"

Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim


Relacja z wernisażu "Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019.
Otwarcie wystawy. fot. K.Szlapa, 2019.
W piątek 11 października 2019 roku otwarliśmy wystawę "Świadomość ciała", przygotowaną przez ZPAF Okręg Śląski we współpracy z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Swoje fotografie pokazało 19 twórców. Nie wszyscy niestety mogli uczestniczyć w wernisażu - na otwarcie przybył Arkadiusz Ławrywianiec, Jakub Byrczek, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak i Łukasz Cyrus.

Relacja z wernisażu "Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2019.
Otwarcie wystawy. fot. K.Szlapa, 2019.
Standardową formułę wernisażu przełamał dr Jakub Byrczek wykonując performance, do udziału w którym zaprosił przybyłych na wystawę gości. 


O otwartej w Nakle wystawie tak mówi Krzysztof Szlapa - autor jednego z prezentowanych zestawów i członek ZPAF Okręg Śląski:

"W CEKUŚ Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim rozpoczęła się zbiorowa wystawa pt. "Świadomość ciała". Obecnie jest mi to chyba najbliższy temat. Wystawa jest świetna, bardzo różnorodna i podejmująca temat w sposób daleko wykraczający poza estetyczne walory aktów. Cieszę się, że mogłem tam pokazać 4 transfery polaroidu na szkle - wzbogacone obiektem (skalpel, którym dokonałem "oskórowania") oraz wierszem.

Dziękuję osobom, które pozowały mi do zdjęć i gratuluję pozostałym autorom wystawy tak interesujących i sensualnych projektów fotograficznych."

Krzysztof Szlapa, 2019

Wystawę można oglądać do 12 listopada 2019 od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00.

Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec.

Serdecznie zapraszamy.

piątek, 11 października 2019

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

Zaproszenie do udziału w konkursie


Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI i Klub Fotograficzny "Źródło" z Rudy Śląskiej zapraszają wszystkich miłośników gór, wędrowców, podróżników, turystów, wspinaczy, taterników, alpinistów, himalaistów, grotołazów narciarzy, snowboarderów, fotografów, zawodowców i amatorów do nadsyłania swoich prac na konkurs fotograficzny o tematyce górskiej.

Ci, którzy w góry wychodzą, wiedzą dobrze, że w górach trzeba wspinać się na szczyty, w tym na szczyty własnych możliwości, często i odwagi. Wszystkich, którym udało się tego dokonać, a do tego wykonali tegoż wyczynu spektakularne zdjęcie, zachęcam do jego wysłania na tegoroczną edycję konkursu "Lawin".

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest hasło "Góry strachu".

Zachęcamy wszystkich, którzy mają odwagę wyruszyć w nieznane do nadsyłania swoich prac ze światów wertykalnych.

Fotografie na konkurs (max. 3) wysyłamy pocztą elektroniczną na adres stowarzyszenie.inni@gmail.com do dnia 8 listopada 2019. Szczegóły techniczne w Regulaminie KFG "Lawiny" 2019.


Łukasz Cyrus, 2019

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019 - Zaproszenie do udziału w konkursie. fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Góry strachu". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

czwartek, 10 października 2019

Świadomość ciała

Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim


Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zapraszają 11 października 2019 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków ZPAF Okręg Śląski “Świadomość ciała”.

Wernisaż odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy ul. Parkowej 1.

Wystawę można oglądać do 12 listopada 2019 od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00.

Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec.

Serdecznie zapraszamy.

UWAGA: wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia.

O wystawie:

Arystoteles rozumiał człowieka jako jedność duszy i ciała. Ciało jest materią, a dusza formą człowieka. Piękno i harmonia ciała od wieków bywały natchnieniem dla artystów. Nie inaczej jest i dziś.

We wstępie do książki „Ciało” Williama A. Ewinga znajdujemy proste, a przecież intrygujące nas wszystkich pytanie: „Co sprawia, że ludzkie ciało pozostaje dziś w centrum nieustannej uwagi?” To właśnie pytanie i wciąż nierozwikłana tajemnica różnorodnego postrzegania ludzkiego ciała, zainspirowały mnie do stworzenia wystawy pod tytułem „Świadomość ciała”.

Zatem powtórzmy: Co powoduje, że tak wielu rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy, fotografów i innych artystów wciąż na nowo podejmuje ten temat? I czym w ogóle jest owa świadomość ciała? Kilka osób poproszonych o wyrażenie pierwszego skojarzenia odpowiedziało w całkowicie różny sposób! Prof. Ewa Chojecka - historyk sztuki, stwierdziła, że ten termin kojarzy jej się z Michałem Aniołem i jego rzeźbami oraz z obrazami impresjonistów przedstawiających ludzkie postaci. Sabina Wawerla-Długosz, pracownik Muzeum Historii Katowic, pierwsze skojarzenie miała natomiast ze świadomym użyciem ciała jako tworzywa teatralnego, podkreślającego znaczenie gestu i ruchu na wyrażenie treści sztuki. Mój 25 letni syn Amadeusz „Świadomość ciała“ odczytał pytanie jeszcze inaczej, świadomość ciała określając jako sposób jego traktowania, odżywianie, uprawianie sportu i w efekcie reakcji zwrotnej organizmu.

Dziewiętnastu twórców z Okręgu Śląskiego ZPAF podjęło się wyzwania, polegającego na zinterpretowaniu zaproponowanego tematu za pomocą medium fotografii. Efektem jest cała gama postaw twórczych. W przedstawionych zdjęciach możemy zobaczyć akt prezentujący piękne ciało kobiety, znajdziemy również odniesienie do natury. Są prace będące przejawem emocji kobiety. Ale jakiej? Zagubionej, niepewnej otaczającego świata, czy może kuszącej jednak swoją fizycznością? Spotkamy także podejście makro, tak jakby twórca chciał przeniknąć w głąb cielesności, poznać najbardziej skryte jej tajemnice. Może warto więc zadać jeszcze jedno pytanie: jaka jest MOJA świadomość ciała? Mam nadzieję, że każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie po zobaczeniu wystawy w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle.

Arkadiusz Ławrywianiec, 2019

Autorzy:

Jakub Byrczek (performance), Łukasz Cyrus, Jakub Gadek, Iwona Germanek, Sławomir Jodłowski, Antoni Kreis, Jerzy Łakomski, Arkadiusz Ławrywianiec, Katarzyna Łata, Beata Mendrek, Bogusław Michnik, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Zbigniew Podsiadło, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak.


"Świadomość ciała" - Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF w Nakle Śląskim. fot. Łukasz Cyrus, 2019.

środa, 9 października 2019

Relacja z wystawy

Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF


Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF - relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
Relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
2 października 2019 roku o godz. 18.30 otwarliśmy zbiorową wystawę fotografii nowo przyjętych członków Okręgu Śląskiego ZPAF - Iwony Germanek, Jakuba Gadka i Łukasza Cyrusa.

Wernisaż odbył się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro).

Wystawę można oglądać do 31 października 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00
Wystawa fotografii nowo przyjętych członków ZPAF - relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
Relacja z wystawy. fot. Krzysztof Szlapa.
do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszam do odwiedzin Galerii.


Łukasz Cyrus, 2019

wtorek, 1 października 2019

Ponowne spotkanie

Galeria Fotografii Odklejonej


Sam już nie wiem, czy to czas tak pędzi, czy my ciągle biegniemy. Tyle się dzieje, że tchu zaczyna brakować. Zdaje się, że przed chwilą ustawiałem na sztaludze "Deus ex Machina", a tu już bóg machiny czasu przekręcił wskazówki zegara, obrócił kartki kalendarza i "Deusa" trzeba odesłać do nowej właścicielki w Katowicach, zaś nową pracę wyszykować do wystawienia. Z mieszaniną słodko-gorzkich uczuć, starą pracę żegnam pakując ją w pudełko, nową witam ciesząc się z powtórnego spotkania.

"Spotkania" (część tryptyku "Milczenie przestrzeni") - praca, która była częścią zbiorowej wystawy fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF "Spotkania" (w ramach obchodów 40-lecia Galerii Katowice) i gościła przez miesiąc w Galerii ZPAF Katowice, wraca dziś do domu. Udział tej fotografii w tak znaczących wydarzeniach o wielkiej wartości kulturalnej i historycznej czyni ją szczególną i bliską mojemu sercu, stąd nie powinno być zaskoczeniem, że w najbliższym miesiącu to właśnie ona zdobić będzie przestrzeń Galerii Fotografii Odklejonej. Jest to z resztą dla mnie jedyna okazja, by nacieszyć nią oko, gdyż praca ta została zamówiona przez miłośniczkę fotografii z Chorzowa już podczas wernisażu. Można więc powiedzieć, że radosne ponowne spotkanie nieuchronnie prowadzi do smutnego rozstania.

Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Galeria Fotografii Odklejonej. fot. Łukasz Cyrus, 2019.


Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Fotografia Miesiąca. fot. Ł.Cyrus,2019.
W świecie Fotografii Odklejonej prezentowana praca również zajmuje istotne miejsce. Jej historia wiąże się z wycieczką do Szczecina, którą odbyłem późną wiosną tego roku, by wysłuchać koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, a przy okazji zwiedzić ten obsypany nagrodami obiekt. W swoich esejach o fotografii bezustannie odwołuję się do związków Fotografii Odklejonej z muzyką, stąd wojaże muzyczne zdają się być naturalną i jakże przyjemną koniecznością pozwalającą mi zgłębiać to zagadnienie. Podczas wycieczki wykonałem sporo zdjęć, z których powstał później album poplenerowy, którym tutaj się dzielę - "Plener szczeciński, 2019", zaś "Milczenie przestrzeni" i "Spotkania" pochodzą właśnie z tego albumu.
Za sprawą pustych krzesełek zdjęcie to nawiązuje do ciszy, biel jest symbolem porządku, spokoju i czystości, zaś rytmicznie powtarzające się elementy kadru przywodzą mi na myśl rytm muzyki i taktowanie metronomu. Wszystkie elementy tej kompozycji fotograficznej są stałą częścią każdej kompozycji muzycznej, stąd zdjęcie to jest dla mnie kwintesencją wspomnienia muzycznego pleneru w Filharmonii..
Geometryczna organizacja tego obrazu silnie nawiązuje do "Autoportretu", który już jutro zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii ZPAF Katowice, a który jest sztandarowym przykładem Fotografii Odklejonej. Ta praca po prostu musiała zostać fotografią miesiąca.

Przedstawione zdjęcie opowiada o spotkaniach, które mogły się odbyć, a których milczącymi świadkami są miejsca tych sekretnych randez-vous. Czy jednak się odbyły, nie dowiemy się nigdy. Reszta pozostanie milczeniem.

Zaproszenie na wernisaż. Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
Zaproszenie na wernisaż. proj. Łukasz Cyrus, 2019.
Milczeniem też okryje się spotkanie, którego świadkiem będzie to zdjęcie, bowiem to właśnie w jego obecności odbędzie się pierwszy wernisaż w Galerii Fotografii Odklejonej. Jak pisałem wcześniej, program, poczęstunek, wybrana muzyka, zaproszenie i logo Galerii są już gotowe i czekają na przybycie jedynego zaproszonego na wernisaż gościa, imię którego pozostanie oczywiście tajemnicą.

Prezentowana praca to odbitka fotograficzna o wymiarach 30x45cm wykonana na papierze Fuji Crystal Archive. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: 1250zł.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Spotkania" - październik, 2019.

Ponowne spotkanie - Galeria Fotografii Odklejonej. "Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.
"Spotkania". fot. Łukasz Cyrus, 2019.