czwartek, 30 grudnia 2021

Gorzkie zwycięstwo

Fotografia odklejona zdobywa nagrodę główną


Fotografia odklejona zdobywa nagrodę główną w I Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym w Ząbkowicach Śląskich.

Tytułowy paradoks polega na tym, iż nagrodzona fotografia odklejona, a w zasadzie NADFOTOGRAFIA, bo praca jest de facto akordem nadfotograficznym, zwycięża w kategorii reportaż z wyobraźni, ilustrując wspomnienie o pierwszym roku pandemii. Z jednej strony miło jest być docenionym, z drugiej nagroda przypomina o czasie, o którym myślę, że lepiej, gdyby się nie był wydarzył.

Kategoria, w której zostałem wyróżniony sama w sobie jest godna uwagi. "Reportaż z wyobraźni" nie jest kategorią powszechną, a jednak wydaje mi się trafioną w zaistniałej sytuacji. Wykonanie reportażu w czasie lockdownu jest trudne lub niemożliwe, ale przedstawienie sytuacji poprzez interpretacje dostępnych faktów owszem. Jest to jednak praca kreacyjna, choć czerpiąca z rzeczywistości, wpada więc w domenę dokumentu, jednak organizatorzy zdecydowali się na słowo "reportaż". Temat spodobał mi się. Mogłem wykorzystać zdjęcia dokumentalne, choć odklejone, komponować z nich wypowiedź i zdać relację z własnych emocji związanych z pandemią. To było ciekawe doświadczenie i z nagrody bardzo się cieszę.

Zamieszczam link do posta na stronie organizatora konkursu:

Zestaw fotograficzny "Dystopia 2020". Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus.
"Dystopia 2020". fot Łukasz Cyrus 2016-2020.

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

środa, 29 grudnia 2021

XXV Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny Ponidzie 2021

"9 emocji" w Galerii Zielonej


Abstrakcyjny zestaw fotografii odklejonej "9 emocji" został przyjęty do wystawy pokonkursowej podczas XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego Ponidzie 2021. Zestaw został wystawiony we fragmentach w części wystawy Moja Prezentacja w Galerii Sztuki "Zielonej" będącej filią Galerii BWA Kielce w Busku-Zdroju.

Fotografia odklejona w Galerii Zielonej w Busku-Zdroju. XXV Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny Ponidzie 2021.
Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

czwartek, 18 listopada 2021

Upodobanie

Moim upodobaniem jest fotografia


Słowo upodobanie nie jest podobne do żadnej z rzeczy, którą przedstawia, choć przedstawiać może wiele. Słowo upodobanie, choć znaczyć może wiele, nie jest żadnej rzeczy znakiem. Znaczenie słowa upodobanie nie związane jest z żadną z rzeczy, ale z tym, kto je mówi. Znaczenie słowa upodobanie powstaje z połączenie z innymi słowami, które nie podobne są do niczego i nic nie znaczą.

Moim upodobaniem jest fotografia. Fotografia odklejona.

Upodobanie - ikona i znak - esej. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2021. "Rzeźbiąc w czasie", fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Rzeźbiąc w czasie", fot. Łukasz Cyrus, 2018.

Każda z przedstawionych powyżej rzeźb powstała w wyniku wielokrotnej ekspozycji wykonanej w czasie jednego, kilkusekundowego otwarcia migawki. W efekcie, na każdą z prezentowanych fotografii składa się kilkanaście ujęć z osobna nic nieprzedstawiających i nic nieznaczących.

Zdjęcia pochodzą z kolekcji "Rzeźby czasu" i wchodzą w skład rodziny albumów "Świat obrazów".


Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

wtorek, 9 listopada 2021

Historia mojego życia

Prawda obrazu

Gdybym miał Ci opowiedzieć historię mojego życia, opowiedziałbym Ci historię, w którą wierzę, że jest prawdziwa, będąc jednocześnie świadomym, że znaczna część tej historii może mijać się z prawdą. Pewne elementy tej historii, nawet kluczowe, musiały zostać sfabrykowane przez wyobraźnię, by wypełnić pustkę po niewiedzy, niepamięci czy wyparciu i zaradzić brakom. Choć elementy te są bardziej mitami niż faktami, potrzebuję tych mitów, by dopełniły i scaliły obraz. Bez nich wszystkie pozostałe elementy układanki przestałyby pasować, a historia rozpadłaby się niczym źle poskładane puzzle.

Łukasz Cyrus, 2021

"Historia". fot. Łukasz Cyrus, 2013.

Bibliografia:

Sikora, S. 2004, Fotografia: Między dokumentem a symbolem, Świat Literacki, Izabelin.

Wpisz swój e-mail:

środa, 20 października 2021

Narcystyczne oko

Spojrzenie na świat


Na świat spoglądamy przez pryzmat lekcji, które życie nam dało. Jak w kalejdoskopie, na jego obraz składają się fragmenty naszych doświadczeń i wspomnień. Wędrujemy przez życie uliczkami ciasnymi niczym horyzonty naszej wyobraźni. Kres możliwości przebiega tam, gdzie kres naszej wiary i odwagi.

Na świat, niczym obraz zamknięty w ramy, patrzymy własnymi oczami i stwarzamy go. Jak w lustrze, z siebie samych.

Gdy widz jest twórcą, a świat jest obrazem, gdy obraz jest światem, a twórca widzem, niewinne spojrzenie nie istnieje. Widz patrzy na świat narcystycznym okiem.

Łukasz Cyrus, 2021.

Świat jest obrazem.

Narcystyczne oko - esej o spojrzeniu na świat i fotografii odklejonej. Łukasz Cyrus, 2021.
"Narcystyczne oko", fot. Łukasz Cyrus, 2017.


Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

piątek, 15 października 2021

Brzmienie obrazu

O czym mówią obrazy?


"Brzmienie obrazu". Instalacja multimedialna, Łukasz Cyrus, 2021.
"Brzmienie obrazu"- instalacja multimedialna, Łukasz Cyrus, 2021.
O czym mówią obrazy? Czy w ogóle mają coś do powiedzenia? Może one tylko są?

Czy obraz jest nośnikiem prawdy ukrytej w fotografowanych rzeczach, którą za pomocą swojego obiektywnego oka aparat potrafi z rzeczy wydobyć? Może obraz jest źródłem prawdy i ma moc jej objawiania poprzez uchwycenie i odkrywanie zależności, które w codziennym pędzie umykają zawodnemu, ludzkiemu spojrzeniu? Być może obraz jest zapisem prawdy zakodowanej przez fotografującego i pośrednikiem w jej dostarczeniu? Może w końcu obraz jest kluczem do metafizycznego świata skrytego pod widzialną powierzchnią rzeczy? Kluczem, który autor wręcza oglądającemu, by ten otwarł drzwi do długo skrywanej tajemnicy.

A może nie ma prawdy w obrazie, nie ma jej w rzeczach, które na nim? Nie ma jej w kodach i szyfrach przemyconych przez fotografa, ani w powierzchni obrazu, ani pod nią? Być może prawda jest w sercu, duszy i oku patrzącego, a obraz tylko pytaniem, na które widz sam sobie odpowie?

Odpowiedzi na te pytania każdy musi znaleźć w sobie, bo to one są fundamentem wiary i przekonań każdego fotografującego i determinują sposób, w jaki swoją fotografię realizujemy.

Zobrazowałem powyższe rozważania w pracy pt. "Brzmienie obrazu", która jest kontynuacją i rozszerzeniem działań Klubu Fotograficznego "Źródło" pt. "Czarne światło". Pracę "Brzmienie obrazu" zgłosiłem do konkursu Cyberfoto 2021 i została przyjęta do wystawy pokonkursowej. Przez pandemię niestety nie można było jej oglądać na żywo. Żeby zatem nie zginęła w czeluściach niepamięci, prezentuję jej wirtualnego awatara.

"Brzmienie obrazu" i "Czarne światło" są wynikiem moich rozważań z lat 2018-2019, które zilustrowałem w pracy pt. "Z kodu powstałeś, w kod się obrócisz".


Prezentacja interaktywna pt. "Brzmienie obrazu".

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

czwartek, 14 października 2021

Świadomość kadru

Zbiorowa wystawa członków ZPAF Okręg Śląski


Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF „Fotografia dokumentalna” z cyklu „Świadomość kadru”.

Zbiorowa wystawa fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF „Fotografia dokumentalna” z cyklu „Świadomość kadru” - plakat wystawy.
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zapraszają 26 października 2021 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków ZPAF Okręg Śląski “Fotografia dokumentalna” z cyklu “Świadomość kadru”. Wernisaż odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy ul. Parkowej 1. Wystawę można oglądać do 30 listopada 2021 od wtorku do piątku w godzinach 12.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00. Kurator wystawy Arkadiusz Ławrywianiec. Serdecznie zapraszamy.

Autorzy:

Ryszard Czernow, Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch, Marcin Górski, Waldemar Jama, Ireneusz Kaźmierczak, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Jowita Mormul, Katarzyna Pawlikowska, Bolesław Stachow, Barbara Szewczyk-Szelka, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak, Magdalena Zaton-Mikołajczak, Łukasz Cyrus.

Kurator Arkadiusz Ławrywianiec o wystawie:

Wystawa „Fotografia dokumentalna” to trzecia odsłona wystaw z cyklu „Świadomość kadru”. Pierwszą pokazaliśmy w 2019 roku pt. „Świadomość ciała”, kolejną „Kolorowy konterfekt” w 2020 roku.

Fotografia dokumentalna to trudny gatunek fotograficzny. Wymaga wielkiego zaangażowania ze strony autora, poświęcenia dużej ilości czasu czasami nawet wielu lat. Dokument często bywa mylony z fotoreportażem. Musimy jednak pamiętać, że w największym skrócie reportaż to zapis wydarzenia, gdzie musimy działać szybko, często polegając na intuicji. W dokumencie podstawą jest czas pozwalający na zaplanowanie, przemyślenie naszej pracy. Fotografia dokumentalna pozwala zapisać zmiany zachodzące w jakiejś przestrzeni np. mieście, regionie czy kraju, mogą to być zmiany natury politycznej, religijnej, środowiskowej, technologicznej itd.

W najnowszej odsłonie wystawy z cyklu „Świadomość kadru” zaproponowałem temat fotografii dokumentalnej, a jednocześnie poprosiłem by były to materiały nad którymi autorzy pochylali się przynajmniej kilka miesięcy. Efekt jest niezwykły. Szesnaście osób, szesnaście tematów, spojrzeń i sposobów realizacji. Od niezwykle osobistych wyznań przez humanistyczne i klasyczne podejście do tematu, aż po zapis zmiany stanu lodowca. Ta różnorodność to wielka siła tej wystawy.

Zapraszam do oglądania i refleksji.

Więcej o wystawie na stronie ZPAF Okręg Śląski.
Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

niedziela, 3 października 2021

Festiwal Fotografii Analogowej SKOFOT

Fotografia odklejona na festiwalu SKOFOT


Fotografia odklejona podczas Festiwalu Fotografii Analogowej SKOFOT 2021. fot. Darek Zakrzewski.
Fotografia odklejona podczas SKOFOT. fot. D.Zakrzewski.
Fotografia odklejona dotarła do Skoczowa, gdzie podczas Festiwalu Fotografii Analogowej SKOFOT 2021 wystąpiłem na scenie Teatru Elektrycznego i opowiedziałem zgromadzonej publiczności o "Świecie obrazów".

Zaproszenie było dla mnie zaskoczeniem, gdyż moja fotografia jest bardzo cyfrowa, czego z drugiej strony nie można powiedzieć o Fotografii odklejonej. Ta może być uprawiana przy wykorzystaniu dowolnej techniki. Tym nie mniej, jest mi niezmiernie miło, że mogłem zaprezentować swój pomysł w Skoczowie i zainspirować kilka osób do odklejania.

Wydarzenie było okazją do poznania bardzo inspirujących osób. Cieszę się z nowych kontaktów i nowego nabytku w postaci pięknego albumu "Zielnik" Iwony Germanek.

Iwona Germanek podpisuje "Zielnik". SKOFOT 2021. fot. Darek Zakrzewski.
Iwona Germanek podpisuje "Zielnik". SKOFOT 2021. fot. Darek Zakrzewski.



Zamieszczam materiały, które można było zobaczyć podczas mojego wystąpienia.


Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

piątek, 24 września 2021

"Lawiny" 2021

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2021


Ruszył nabór zdjęć do piętnastej edycji Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2021.

Tegorocznym tematem jest "Nowa nadzieja". Zdjęcia można przysyłać do końca października.

Szczegóły na blogu konkursowym:

"Nowa nadzieja". fot. Łukasz Cyrus, 2020.
"Nowa nadzieja". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

METAFOtogRAfia

O związkach między metaforą a fotografią


Niedawno opublikowane zostało wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pt. "METAFOtogRAfia. Refleksje o powiązaniach myśli i zdjęć." autorstwa dr Justyny Hanny Budzik z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest to przegląd pojawiających się w literaturze uwag nt. możliwości fotografii do przekazywania treści nie wprost, a z pomocą metafory.

We wstępie do artykułu, autorka pisze:
"Artykuł jest próbą zebrania i skomentowania rozproszonej w pismach teoretycznych na temat fotografii refleksji o związkach między metaforą a fotografią. Powiązanie to jest w moim przekonaniu niezwykle istotne w perspektywie dydaktycznej, ponieważ pozwala wpisać zajęcia o zdjęciach w szerzej rozumianą edukację humanistyczną, której celem jest rozwój zdolności myślenia. Głównymi kontekstami teoretycznymi są propozycje Bernda Stieglera oraz Hannah Arendt. W tekście przedstawiam też przykładową analizę zdjęć autorstwa Krzysztofa Szlapy i Kamila Myszkowskiego oraz propozycję praktycznego ćwiczenia fotograficznego, które ma na celu uruchomienie myślenia metaforycznego."

Zapraszam do lektury.

W artykule pojawia się krótka wzmianka odnosząca się do pewnej mojej wypowiedzi z 2019 roku. W ramach uzupełnienia, zamieszczam link do oryginalnej myśli. Link poniżej.

"Wiatr". fot. Łukasz Cyrus, 2017.
"Wiatr". fot. Łukasz Cyrus, 2017.

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

piątek, 10 września 2021

Dźwiękobrazy "Czarnego Światła"

Zadanie twórcze Klubu Fotograficznego "Źródło"


Czarne światło - zadanie twórcze Klubu Fotograficznego "Źródło". Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2021.
"Czarne Światło".
O fotografii najczęściej myślimy jak o oknie, przez które spoglądamy na świat, albo o lustrze, w którym odbijają się wszystkie nasze sprawy. Prawie nigdy zaś, nie myślimy o niej samej. Jakby była przezroczysta, niewidzialna, drugorzędna w stosunku do tego, co ukazuje. Zaś fotografia odklejona fotografię miłuje, bez względu na to, co ta ukazuje. Przygląda się zdjęciu, o zdjęciu opowiada, zdjęcie wychwala.

W styczniu tego roku, wraz z kolegami z Klubu Fotograficznego "Źródło", zaprosiliśmy miłośników fotografii do udziału w otwartym zadaniu twórczym "Czarne Światło". Zadaniu dziwnym, które zachęcało do fotografowania niczego, braku, czy pustki, a potem przyglądaniu się tej nicości i wsłuchiwaniu się w nią.

"Czarne Światło" powstało jako pochwała fotografii i opowiada o niej samej. Jest głosem medium, który można usłyszeć. Jest widzialnym śladem niewidzialnych działań, które można zobaczyć.

Na klubowe wezwanie odpowiedziała garstka wielkich miłośników fotografii i tak powstał album abstrakcyjnych obrazów fotograficznych i dźwiękowych przedstawiających inaczej niewidzialny ślad pracy maszyny - cyfrowego aparatu fotograficznego.



Serdecznie dziękuję uczestnikom za udział. Autorstwo każdej z prac zostało odnotowane w opisach tak dźwiękobrazów, jak i obrazów.

Linki:

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

piątek, 14 maja 2021

CYBERFOTO 2021

Fotografia odklejona na wystawie CYBERFOTO 2021


Praca multimedialna "Brzmienie obrazu" została pokazana podczas wystawy pokonkursowej CYBERFOTO 2021. Szerzej o pracy w poniższych linkach:

Instalacja multimedialna "Brzmienie obrazu" na wystawie CYBERFOTO 2021. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2021.
Instalacja multimedialna "Brzmienie obrazu". Łukasz Cyrus, 2021.


 
Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

sobota, 20 marca 2021

Prawda obrazu

Ceci n'est pas une pipe


Prawda obrazu - zestaw fotografii odklejonej z  tekstem Krzysztofa Szlapy. Fot. Łukasz Cyrus, 2021.
"Prawda obrazu". fot. Łukasz Cyrus, 2020.
W odległych czasach symbol oznaczał niewielki, rozłamany na pół podczas zawierania umowy przedmiot z gliny, kości, drewna lub metalu, jak np. tabliczka lub pierścień. Połówki stanowiły znak rozpoznawczy dla dwóch osób, które łączyła jakaś prawda.

Dziś symbolami są zdjęcia, które podczas gestu fotografowania odłamują się od rzeczywistości i skrywają w sobie raczej tajemnicę niż prawdę. Chcąc się z tym zmierzyć niczym Bruce Lee w finałowej scenie filmu Wejście Smoka, pośród 8000 luster stoczymy kulminacyjny pojedynek z odbiciem (papierową odbitką lub obrazem na ekranie) by spojrzeć prawdzie w oczy. Stawka jest większa niż życie.

Każdy kto pisze się na taka akcję i z ciekawości wkracza do gabinetu luster powinien sprawić sobie swoistą nić Ariadny lub tatuaż na przedramieniu Ceci n'est pas une pipe, a przynajmniej rozważyć słowa autora zestawu "Prawda obrazu":

"Każde zdjęcie w zestawie jest obrazem w obrazie i żaden z tych obrazów nie prowadzi do poznania. Obraz albo jest pusty, albo zniekształcony. Jest też światło, które miało być symbolem mądrości, a stało się źródłem oślepienia." Łukasz Cyrus, 2020.

Tekst do zestawu: Krzysztof Szlapa, 2021
Link do albumu:

Fotografie do albumu "Prawda obrazu" powstały ramach zadania twórczego Klubu fotograficznego "Źródło" jesienią 2020 roku.

Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

czwartek, 4 marca 2021

Wystawa trwa

NADFOTOGRAFIA - wystawa w Galerii na Piętrze


Słów kilka o wystawie NADFOTOGRAFIA, którą ciągle można oglądać w Galerii na Piętrze w Żorach.

Szczegóły wystawy w linku:

 
Łukasz Cyrus, 2021
Wpisz swój e-mail:

piątek, 26 lutego 2021

NADFOTOGRAFIA - wystawa w Galerii na piętrze

Wystawa fotografii odklejonej w Galerii na piętrze


NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w Galerii na piętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.


Tytuł wystawy: NADFOTOGRAFIA
Autor: Łukasz Cyrus
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna - Galeria na piętrze
Adres: Żory, ul. Rybnicka 6-8
Czas: 26.02 - 01.04.2021

Ważne: Bez wernisażu. Galeria na piętrze mieści się Miejskiej Bibliotece Publicznej i pozostaje otwarta dla publiczności w godzinach pracy Biblioteki. Wystawę można zwiedzać z zachowaniem reżimu sanitarnego w poniedziałki od 8:00 - 16:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 8:00 - 21:00.

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w Galerii na piętrze. fot. Łukasz Cyrus, 2019.

O NADFOTOGRAFII


Zestawy NADFOTOGRAFII powstają poprzez automatyczną i bezrefleksyjną pracę intuicji przy marginalizacji rozumowania. NADFOTOGRAFIA to czysty automatyzm myśli. W ten sposób uzyskuję najczystsze odbicie samego siebie w powstałych pracach. To najdoskonalsza forma realizacji postulatu FOTOGRAFII ODKLEJONEJ - fotografuję źródło emocji. Dzięki fotografii, emocje przyjmują materialną formę obrazu.

Jednocześnie zdjęcia stanowią zapis pewnego przeżycia, a także interpretacyjną opowieść o miejscu. Opowieść ta ma charakter nieliniowy, a zatem posługuje się logiką i estetyką snu, w którym logika jawy jest zaburzona. Dlatego zdjęć tych nie można odczytać jak historie fotoreportera. Trzeba je odebrać emocjami. Znaczenia zestawów powstają w chwili odbioru ze zbliżenia pozornie nieprzystających do siebie fragmentów rzeczywistości i odczytywane są indywidualnie przez każdego z odbiorców. I tu zdjęcia wpisują się w postulat FOTOGRAFII ODKLEJONEJ o uniwersalnej metodzie transmisji czystych emocji poprzez obraz.

Łukasz Cyrus, 2018

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica - Katedra. fot. Łukasz Cyrus, 2019.

O wystawie "NADFOTOGRAFIA"


NADFOTOGRAFIA - O fotografii odklejonej i jej syntezie

NADFOTOGRAFIA jest próbą odtworzenia naturalnego dla człowieka sposobu budowania wyobrażenia o ludziach, sprawach, rzeczach czy miejscach. W tym sposobie skrawki informacji, które pochodzą od zmysłów, pamięci, uczuć i intuicji łączą się w jeden spójny obraz. Taki obraz jest unikalny dla każdego z nas tak, jak unikalna jest każdego z nas droga przez życie. W tej drodze, część doświadczeń mamy wspólnych z innymi ludźmi, a część własnych, bardzo osobistych. Z tej mieszanki budujemy własny świat obrazów, w którym każda sprawa, o której nam wiadomo ma swój obraz.

Żyjemy w świecie obrazów, w którym każdy z nas jest kuratorem swojej własnej galerii.

Bywa tak, że obraz z czasem zmienia się. Pewne elementy wypadają z układanki, obraz się rozsypuje. Później jednak układa się na nowo, trochę inny, bo nowe elementy zajęły miejsce starych. Czasem bywa dziurawy, miejscami nieczytelny, bo pamięć zawodzi, zawsze jednak dąży do syntezy.

FOTOGRAFIA ODKLEJONA buduje obraz NADFOTOGRAFICZNY. Każde odklejone zdjęcie jest jak strzęp pamięci, ślad przeżycia, blask olśnienia, żar podniety. Z osobna, żadne z nich nic nie znaczy. Jest tylko małym kawałkiem w wielkiej układance. Razem tworzą obraz.

Liczę, że obraz świata podany jako NADFOTOGRAFIA jest mniej narzucający dla widza. Podając ledwie skrawki informacji, kawałki układanki, pozwala każdemu na budowę własnego obrazu, syntezę własnego wyobrażenia.

Łukasz Cyrus, 2021

Prace eksponowane na wystawie


NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica - Starówka. fot. Łukasz Cyrus, 2019.




Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica


Stare miasto i Katedra św. Stanisława i św. Wacława


Albumy świdnickie powstały z inspiracji twórczością Marca Chagalla. Zafascynowany obrazami tego rosyjskiego malarza, zapragnąłem znaleźć sposób odtwarzania wspomnień, snów, wizji i wyobrażeń przy pomocy fotografii.

Chciałem, żeby nowa forma obrazu czerpała z dorobku FOTOGRAFII ODKLEJONEJ i NADFOTOGRAFII, co zmusiło mnie do poszukiwania rozwiązań formalnych pozwalających pogodzić wszystkie wcześniejsze założenia z nowymi potrzebami. W efekcie doszedłem do nowego brzmienia AKORDU NADFOTOGRAFICZNEGO.

Łukasz Cyrus, 2019

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
Stare miasto

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

Nadfotograficzny obraz miasta - Gliwice


Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gliwicach


Albumy gliwickie stanowią zapis wrażeń z niezobowiązujących spacerów po różnych częściach miasta. Powstają spontanicznie, jako odpowiedź na potrzebę kontaktu z realnością powodowaną przesytem wirtualizacją życia w wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19.

Chciałbym, żeby albumy zebrane w cykl nadfotograficzny stały się nowym źródłem wrażeń dla oglądających. Choć wrażenia te będą już tylko pośrednio spowodowane materią źródłową - miastem Gliwice, będzie ono ciągle w nich obecne w postaci echa, pogłosu czy powidoku. W końcu fotografia prawie zawsze zapożycza obraz rzeczy, które utrwala, a może uśmierca, a na pewno umieszcza poza czasem i w przestrzeni obrazu, który tworzy. Dlatego jednocześnie jest światem samym w sobie i echem świata zapożyczonego. Jest też echem całego jestestwa fotografującego, które rozedrga struny w sercu oglądającego.

Liczę, że nowe wrażenia płynące z oglądania albumów będą w pierwszej kolejności zmysłowe i emocjonalne, a dopiero później intelektualne. Ta mieszanka wrażliwości, wiedzy i pamięci jest różna u każdego człowieka, stąd wrażenie nadfotograficzne płynące z odbioru cyklu będzie inne dla każdego.

Łukasz Cyrus, 2020

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

Nadfotograficzny obraz miasta - Katowice


Czarne Królestwo


W Czarnym Królestwie niebo zawsze było czarne jak czarne złoto wydobywane z czarnych chodników podziemnego świata. Dziś Czarne Królestwo pnie się ku niebu, jakby Skarbnik potrzebował zaczerpnąć świeżego powietrza.

Łukasz Cyrus, 2020

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.



O autorze


Łukasz Cyrus, rocznik '78, urodzony i mieszkający w Rudzie Śląskiej.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.

Nauczyciel języka angielskiego w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym, wspinacz, miłośnik muzyki, fotografii i filozofii.

Fotografią zajmuję się od końca lat '90. Poszukiwania w obrębie podobieństw muzyki i fotografii doprowadziły mnie do sformułowania autorskiej koncepcji, którą nazwałem Fotografią odklejoną. Dalsze rozważania filozoficzne doprowadziły mnie do sformułowania koncepcji NADFOTOGRAFII.

Swoje rozważania zapisuję w postaci krótkich esejów, które publikuję na osobistym blogu i autorskiej stronie internetowej. Eseje ilustruję własnymi fotografiami.

Łukasz Cyrus, 2021

Credo


Fotografia odklejona


Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.

Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.

Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.

Łukasz Cyrus, 2016

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
"Autoportret". fot. Łukasz Cyrus, 2016.

Wystawa "NADFOTOGRAFIA" jest eksponowana w Galerii na piętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach w dniach 26.02 - 01.04.2021. Zaprezentowane fotografie pochodzą z albumów z cyklu "Nadfotograficzny obraz miasta" wykonanych w latach 2018 - 2020. Cytowane albumy - "Świdnica - Katedra", "Świdnica - Starówka", "Katowice - Czarne Królestwo", "Gliwice - Sikornik".

Serdecznie zapraszam do odwiedzin Galerii na piętrze, a także do wirtualnego zwiedzania wystawy.




Więcej:


Łukasz Cyrus, 2021

NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.

środa, 24 lutego 2021

Widokówki z miasta

Nadfotograficzny obraz miasta - Ruda Śląska


Mieszkam w Rudzie Śląskiej. Najważniejsze zdjęcia robi się nie dalej, jak 15 minut drogi od domu. Nadfotograficzne widokówki z Rudy Śląskiej muszą się tu pojawiać.

Zapraszam do oglądania 7 widokówek z miasta Ruda Śląska. Link poniżej.

Łukasz Cyrus, 2021

Widokówki z miasta - Nadfotograficzny obraz miasta - Ruda Śląska. fot. Łukasz Cyrus, 2021.
Widokówki z miasta - Nadfotograficzny obraz miasta - Ruda Śląska. fot. Łukasz Cyrus, 2021.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 20 lutego 2021

NADFOTOGRAFIA

Zaproszenie na wystawę fotografii odklejonej


NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w Galerii na piętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.


Tytuł wystawy: NADFOTOGRAFIA
Autor: Łukasz Cyrus
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna - Galeria na piętrze
Adres: Żory, ul. Rybnicka 6-8
Czas: 26.02 - 01.04.2021

Ważne: Bez wernisażu. "Galeria na piętrze" mieści się Miejskiej Bibliotece Publicznej i pozostaje otwarta dla publiczności w godzinach pracy Biblioteki. Wystawę można zwiedzać z zachowaniem reżimu sanitarnego w poniedziałki od 8:00 - 16:00 oraz od wtorku do soboty w godzinach 8:00 - 21:00.

Jestem szczęściarzem. Pomimo trwającej pandemii, mam wystawę. Na dodatek nie tylko wirtualną, ale i w prawdziwej galerii!

Chociaż nie mogę nikogo zaprosić na wernisaż, mogę zaprosić do odwiedzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, wspinaczki na 3 piętro do Galerii na piętrze i oglądanie wystawy NADFOTOGRAFIA.

Wystawa prezentuje efekt moich poszukiwań i rozważań dotyczących sposobu budowy wyobrażeń i odtwarzania wspomnień o rzeczywistości i próbie przeniesienia ich na obraz fotograficzny. Na ścianach Galerii prezentuję wybrane fotografie z czterech albumów NADFOTOGRAFICZNYCH.

Biorąc pod uwagę utrudnienia wynikające z aktualnej sytuacji, wystawa będzie dostępna zarówno w Galerii na piętrze, jak i online.

Serdecznie zapraszam!
Łukasz Cyrus

Łukasz Cyrus, 2021
NADFOTOGRAFIA - wystawa fotografii odklejonej w "Galerii na piętrze" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. fot. Łukasz Cyrus.
Fotografia odklejona. fot. Łukasz Cyrus, 2019.

Wpisz swój e-mail:

środa, 17 lutego 2021

Nadrealność

Nadfotograficzny obraz miasta - Chorzów


Zwyczajny spacer jedną z dzielnic Chorzowa uzmysłowił mi jak nierealny jest świat, w którym funkcjonujemy i jak dalece posunięta jest moja akceptacja dziwacznego.

Zobacz 4 dziwaczności Chorzowa. Link pod spodem.

Łukasz Cyrus, 2021

Nadrealność - Nadfotograficzny obraz miasta - Chorzów. fot. Łukasz Cyrus, 2021.
Nadrealność - Nadfotograficzny obraz miasta - Chorzów. fot. Łukasz Cyrus, 2021.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 13 lutego 2021

Synteza spojrzeń

O fotografii odklejonej i jej syntezie


NADFOTOGRAFIA jest próbą odtworzenia naturalnego dla człowieka sposobu budowania wyobrażenia o ludziach, sprawach, rzeczach czy miejscach. W tym sposobie skrawki informacji, które pochodzą od zmysłów, pamięci, uczuć i intuicji łączą się w jeden spójny obraz. Taki obraz jest unikalny dla każdego z nas tak, jak unikalna jest każdego z nas droga przez życie. W tej drodze, część doświadczeń mamy wspólnych z innymi ludźmi, a część własnych, bardzo osobistych. Z tej mieszanki budujemy własny świat obrazów, w którym każda sprawa, o której nam wiadomo ma swój obraz.

Żyjemy w świecie obrazów, w którym każdy z nas jest kuratorem swojej własnej galerii.

Bywa tak, że obraz z czasem zmienia się. Pewne elementy wypadają z układanki, obraz się rozsypuje. Później jednak układa się na nowo, trochę inny, bo nowe elementy zajęły miejsce starych. Czasem bywa dziurawy, miejscami nieczytelny, bo pamięć zawodzi, zawsze jednak dąży do syntezy.

FOTOGRAFIA ODKLEJONA buduje obraz NADFOTOGRAFICZNY. Każde odklejone zdjęcie jest jak strzęp pamięci, ślad przeżycia, blask olśnienia, żar podniety. Z osobna, żadne z nich nic nie znaczy. Jest tylko małym kawałkiem w wielkiej układance. Razem tworzą obraz.

Liczę, że obraz świata podany jako NADFOTOGRAFIA jest mniej narzucający dla widza. Podając ledwie skrawki informacji, kawałki układanki, pozwala każdemu na budowę własnego obrazu, syntezę własnego wyobrażenia.

Zapraszam do oglądania 39 albumów nadfotograficznych, które zebrałem w ciągu ostatnich 3 lat.

Łukasz Cyrus, 2021

NADFOTOGRAFIA - O fotografii odklejonej i jej syntezie. Esej i fot. Łukasz Cyrus, 2021.
NADFOTOGRAFIA - Rzędkowice - 02.01.2021. fot. Łukasz Cyrus, 2021.

Wpisz swój e-mail:

środa, 10 lutego 2021

Zbliżenie

Nadfotograficzny obraz miasta - Bielsko - Biała


Nadfotograficzny obraz miasta powstały ze zbliżenia pozornie nieprzystających do siebie fragmentów rzeczywistości, w wyniku automatycznego działania umysłu. Nowy obraz nadfotograficzny jest nową nadrzeczywistością, a zatem to miasto istnieje tylko w wyobraźni.

Zapraszam do oglądania 2 albumów z Bielska - Białej. Link poniżej.

Łukasz Cyrus, 2021

Zbliżenie - Nadfotograficzny obraz miasta - Bielsko - Biała. fot. Łukasz Cyrus, 2021.
Zbliżenie - Nadfotograficzny obraz miasta - Bielsko - Biała. fot. Łukasz Cyrus, 2021.

Wpisz swój e-mail: