środa, 30 grudnia 2020

Świat jest obrazem

NADFOTOGRAFIA - Grochowiec Wielki - 27.12.2020


Świat jest obrazem.

Świat jest obrazem, niekończącą się aktualizacją wyobrażenia, mieszanką wspomnień, doznań i intelektu. Czas bezustannie destabilizuje strukturę tego wyobrażenia, a pamięć, świadomość i rozum rekonstruują rozsypującą się układankę. Fotografia jest zmysłowym zapalnikiem procesów pozazmysłowej rekonstrukcji wyobrażeń.

Obraz wytwarza obraz.


Łukasz Cyrus, 2020

Świat jest obrazem. NADFOTOGRAFIA - Grochowiec Wielki - 27.12.2020. Łukasz Cyrus, 2020.
"Grochowiec Wielki". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 19 grudnia 2020

Czarne królestwo

Katowice - nadfotograficzny obraz miasta


W Czarnym Królestwie niebo zawsze było czarne jak czarne złoto wydobywane z czarnych chodników podziemnego świata. Dziś Czarne Królestwo pnie się ku niebu, jakby Skarbnik potrzebował zaczerpnąć świeżego powietrza.

Link do albumu "NADFOTOGRAFIA - Katowice - Czarne Królestwo - 15.09.2020".

Łukasz Cyrus, 2020

Czarne królestwo - Katowice - Nadfotograficzny obraz miasta. fot. Łukasz Cyrus, 2020.
"Czarne królestwo". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

czwartek, 10 grudnia 2020

Szklane domy

Nadfotograficzny obraz miasta - Bratysława


W rękach standardowych mieszkańców standardowych miast, fotografia jest narzędziem zuniformizowanego wyrazu standardowych pragnień i poglądów, a wyidealizowany obraz świata, który wytwarza jest potężnym narzędziem wzmacniającym postępujący proces ujednolicenia. Uniform kształtuje postawę i krępuje ruchy.

Bratysława wyzwolona spod sił wyrównujących, na własne życzenie stara się teraz dorównać do pragnień importowanych z Zachodu. Jej Starówka jest fasadą przesłaniającą rzeczywistość, wyrazem pragnień i aspiracji, nieprawdopodobną obietnicą i imitacją standardów Europy Zachodniej. To piękna gra pozorów, która skrywa prawdę, maskuje realia i tworzy obraz wyidealizowany.

Współczesna fotografia ma z Bratysławą wiele wspólnego. W rękach standardowych mieszkańców standardowych miast jest narzędziem zuniformizowanego wyrazu standardowych pragnień i poglądów, a wyidealizowany obraz świata, który wytwarza jest potężnym narzędziem wzmacniającym postępujący proces ujednolicenia.


Łukasz Cyrus, 2020

Nadfotograficzny obraz miasta - Bratysława - Szklane domy. "Szklane domy". fot. Łukasz Cyrus, 2018.
"Szklane domy". fot. Łukasz Cyrus, 2018.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 5 grudnia 2020

Akord

Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica


Z inspiracji twórczością Marca Chagalla powstał "Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica".

Zafascynowany obrazami tego rosyjskiego malarza, zapragnąłem znaleźć metodę odtwarzania wspomnień, snów, wizji i wyobrażeń przy pomocy fotografii. Chciałem, żeby nowa forma obrazu czerpała z dorobku Fotografii Odklejonej i Nadfotografii, co zmusiło mnie do poszukiwania rozwiązań formalnych pozwalających pogodzić wszystkie wcześniejsze założenia z nowymi potrzebami. W efekcie doszedłem do nowego brzmienia Akordu Nadfotograficznego, z którego jestem bardzo zadowolony.

"Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica" to album składający się z obrazów z trzech spacerów, które odbyłem podczas pleneru Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski w Świdnicy zorganizowanego z okazji udziału Okręgu w 32. Dniach Fotografii, gdzie zaprezentowaliśmy wystawę "Śląsk".

Zapraszam do oglądania nadfotograficznych obrazów przywiezionych ze Świdnicy. 


Łukasz Cyrus, 2019 - 2020

Nadfotograficzny obraz miasta - Świdnica. Od Marca Chagalla do Akordu Nadfotograficznego. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2020.
"Wspomnienie". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

Wpisz swój e-mail:

niedziela, 29 listopada 2020

Klucz

O tym, czego nie widać na fotografii


Przedmiot do sfotografowania jest źródłem i stanowi Studium obrazu fotograficznego. Niezależnie od sposobu ujęcia, dokumentalnego czy eksperymentalnego, przedmiot jest tym czymś, co widać i można studiować w obrazie. Przedmiot jednak nie stanowi tematu fotografii odklejonej.

Tematem fotografii odklejonej jest znajdujące się poza nią samą Punctum. Jest ono wszystkim tym, co czujesz i myślisz oglądając fotografię albo tym, co czujesz, myślisz i chcesz wyrazić, kiedy fotografujesz. Punctum zawsze pozostaje niewidzialne.

Fotografia zawiera w sobie tylko Studium, lecz jest bramą do Cudowności. Kluczem do tej bramy jest Punctum. Ten klucz każdy nosi w swoim sercu.

Gdy spotykają się Studium, Punctum autora* i Punctum odbiorcy**, rodzi się Cudowność.

Fotografia odklejona jest miejscem spotkań rzeczywistości, które inaczej spotkać się nie mogą.

*Widzialność autora.
**Widzialność odbiorcy.

Czytaj dalej:

Łukasz Cyrus, 2020

Klucz do bram Cudowności - esej o tym, czego nie widać na fotografii odklejonej. Fotografia odklejona, Łukasz Cyrus, Ruda Śląska, 2020.
"Szukając pustki". fot. Łukasz Cyrus, 2019.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 28 listopada 2020

Cudowność

Cudowność jest zawsze piękna


"Cudowność jest zawsze piękna, wszystko jedno jaka cudowność, nie ma cudowności, która by nie była piękna."

Andre Breton

Droga do Wielkiego Piękna wiedzie przez Cudowność, czasem przez Nadfotografię. To sprawy, które pozostają poza pojęciem, logiką i rozumem.

Zestawy Nadfotografii powstają poprzez automatyczną i bezrefleksyjną pracę intuicji przy marginalizacji rozumowania. Nadfotografia to czysty automatyzm myśli. W ten sposób uzyskuję najczystsze odbicie samego siebie w powstałych pracach. To najdoskonalsza forma realizacji postulatu fotografii odklejonej - fotografuję źródło emocji. Dzięki fotografii, emocje przyjmują materialną formę obrazu.

Jednocześnie zdjęcia stanowią zapis pewnego przeżycia, a także interpretacyjną opowieść o miejscu. Opowieść ta ma charakter nieliniowy, a zatem posługuje się logiką i estetyką snu, w którym logika jawy jest zaburzona. Dlatego zdjęć tych nie można odczytać jak historie fotoreportera. Trzeba je odebrać emocjami. Znaczenia zestawów powstają w chwili odbioru ze zbliżenia pozornie nieprzystających do siebie fragmentów rzeczywistości i odczytywane są indywidualnie przez każdego z odbiorców. I tu zdjęcia wpisują się w postulat fotografii odklejonej o uniwersalnej metodzie transmisji czystych emocji poprzez obraz.


Łukasz Cyrus, 2020

NADFOTOGRAFIA - esej o poszukiwaniu cudowności i fotografii odklejonej.
"Czarne królestwo". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

sobota, 21 listopada 2020

Spojrzenie

Spojrzenie tak śmiałe, że nawet nie śniło się malarzom


"Spojrzenie tak śmiałe, że nawet nie śniło się malarzom."

Alexander Rodchenko

Śmiałe spojrzenie jest czynnikiem koniecznym, a jego fotograficzna realizacja jest najbardziej elementarną formą późniejszego złożenia nadfotograficznego. Na osi spojrzenie - złożenie nadfotograficzne musi zaistnieć jedność. To samo zdumienie musi towarzyszyć spojrzeniu na obraz na każdym etapie złożenia, począwszy od pierwszego spojrzenia na świat, przez jego zdjęcie, aż po zestaw wielozdjęciowy oparty na post-chagallowskich wizyjnych wspomnieniach.

Przedstawiam album spojrzeń zdumionych. Zdjęcia pochodzą z albumu "Silesia", będącego zapisem fotograficznych spacerów po Górnym Śląsku, które odbyłem w latach 2016-2018 mozolnie wydeptując ścieżkę do NADFOTOGRAFII.

Link do strony i albumu "Spojrzenie".

Łukasz Cyrus, 2016-2020

Spojrzenie tak śmiałe, że nawet nie śniło się malarzom - esej o fotografii odklejonej. "Spojrzenie". fot. Łukasz Cyrus, 2016-2020.
"Spojrzenie". fot. Łukasz Cyrus, 2016.

Wpisz swój e-mail:

piątek, 13 listopada 2020

Wielkie piękno

Fotografia dawno już przestała służyć mi do robienia zdjęć


Fotografia dawno już przestała służyć mi do robienia zdjęć. Stała się drogą do czystości umysłu, harmonii i wyzwolenia od wpływów. Fotografia stała się drogą do wnętrza, do poznania i zrozumienia. Stała się drogą na zewnątrz ku pełnej wolności, czystej, nieskażonej. Zdjęcia są tylko pozostałością po tych krótkich chwilach spełnienia.

Droga ta prowadzi przez praktykę fotograficzną i jest drogą dwukierunkową. W jedną stronę podążam fotografując, w drugą oglądając i rozmyślając. Droga fotografowania jest drogą zmysłową i jest niczym innym, jak przeżyciem. Droga interpretacji i rozważań jest drogą zmysłowo intelektualną. Dzięki niej mogę zgłębiać kolejne stany zrozumienia.

Podobną drogę udało mi się wcześniej odnaleźć w muzyce i wspinaczce. Droga fotografii jest jednak trudniejsza, o wiele bardziej złożona i skomplikowana. Wspinaczka i muzyka w swojej naturze mają maksymalną redukcję, która pozwala przeżywać najmocniej. Z fotografią tak nie jest. Moment działania fotograficznego jest nieporównywalnie krótszy od wspinaczkowego czy muzycznego, zaś moment rozważań jest nieskończony.

Być może element nieskończoności jest tym, który wabi mnie najmocniej. Cel jest nieosiągalny. Najważniejsza jest droga. Droga do wielkiego piękna.
 
Łukasz Cyrus, 2020

Wielkie piękno - fotografia, która przestała służyć robieniu zdjęć. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus, 2020.
"Wielkie piękno". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wpisz swój e-mail:

poniedziałek, 9 listopada 2020

Nominacje Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny": Nominacje Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020


Prace nominowane do nagrody głównej KFG "Lawiny" 2020 Jury KFG "Lawiny" 2020 wyłoniło prace, które konkurować będą w ty...
Nominacje Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020. Prace nominowane do nagrody głównej.
"Wędrowiec nad morzem mgły". fot. Jakub Witos.
Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020.

sobota, 7 listopada 2020

Jesień fotografii odklejonej

O rzeczach, które się zdarzyły i tych, które się nie zdarzyły


Rok 2020 obfituje w niezliczoną ilość rzeczy, które się nie zdarzyły i jedną, która się zdarzyła i uniemożliwiła zdarzenie wszystkich innych. Jesień tegoż roku 2020 niestety kontynuuje tę okropną tradycję. Po kilku tygodniach wytchnienia latem, gdy na chwilę coś mogło się zdarzyć, jesienne niezdarzenia uderzyły ze zdwojoną siłą. Znów nie zdarza się nic.

Myślę, że mogę powiedzieć, iż miałem szczęście i w krótkim okresie od września do października coś prawdziwego, w odróżnieniu od wirtualnego uczestnictwa w niby życiu, mi się przydarzyło. Choć cały rok w kulturze przemierzamy na pierwszym biegu i chyba z zaciągniętym do tego ręcznym, we wrześniu i październiku gdzieś jednak dojechaliśmy.

Spisując zdarzenia chronologicznie już w połowie września Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprezentował wystawę poplenerową "Ostrava - Vitkovice". Razem z koleżankami i kolegami z Okręgu uczestniczyłem w plenerze, a co za tym idzie, także w wystawie, gdzie pokazałem "I-S-T-O-T-Ę".

Raptem kilka dni później pojechałem do Jeleniej Góry, gdzie odbywało się XXI Biennale Fotografii Górskiej. W wyniku zgłoszenia konkursowego, mój dyptyk "Rzeka niepamięci" był prezentowany na wystawie pokonkursowej.

Krótko po powrocie z Dolnego Śląska, wraz z Klubem Fotograficznym "Źródło" wzięliśmy się ostro do pracy, by rozstrzygnąć Konkurs Fotografii Odklejonej, który zainicjowałem wiosną tego roku. Nieocenioną pomocą, wiedzą i doświadczeniem służył nam dr Krzysztof Jurecki, dzięki któremu konkurs z zabawy szybko przerodził się w wydarzenie.

Na początku października wziąłem udział w bardzo ciekawym projekcie "Pokolenia" zainicjowanym przez członków ZPAF OŚ - Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapę. Projekt zakładał pracę w parach nad zadaniem fotograficznym. Na tym etapie początki drugiej fali pandemii już dały nam się we znaki, ale szczęśliwie projekt udało się zrealizować.

Mój osobisty, największy pandemiczny niewypał to Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną, które z powodu szybkiego wzrostu zachorowań się nie odbyły. Przygotowania pochłonęły niezliczone ilości godzin pracy i środków wielu zaangażowanych osób i firm, w efekcie których powstał program dobrze zapowiadającego się wydarzenia, które obecnie znajduje się w enigmatycznej przestrzeni gdzieś pomiędzy faktami a nie-faktami.

Kolejnym wielkim niezdarzeniem tego roku jest dla mnie nieudział w wernisażu IV Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI 2020 w Kielcach. W wyniku zgłoszenia konkursowego, po raz trzeci przyjęto tam moją pracę, z czego niezmiernie się cieszę, choć tylko wirtualnie. Przyjętą pracą są "Dziady śmigustne".

W ubiegłym tygodniu zakończył się nabór prac do Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020, który wraz z Klubem "Źródło" organizujemy. Już dziś zaczynają się obrady Jury. Niestety rozstrzygnięcie i tego wydarzenia będziemy oglądać przez przysłowiową szybę.

Jesień fotografii odklejonej - O rzeczach, które się zdarzyły i tych, które się nie zdarzyły jesienią 2020 roku. Łukasz Cyrus, 2020.
"Ściana". fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

wtorek, 3 listopada 2020

Strata

Od realności do widzialności


Fotografia odklejona nie opisuje rzeczywistości, bo rzeczywistość nie istnieje.
Fotografia odklejona nie przedstawia prawdy, bo prawda nie istnieje.
Fotografia odklejona nie jest źródłem poznania, bo poznanie nie jest możliwe.

Fotografia odklejona milczy o rzeczach, których nie może wyrazić.

Fotografia odklejona czerpie z realności, by pozyskać formę. Obleka ją w znaczenia czerpiąc z nadrealności*. Zapożyczenia te są oszczędne, pozostawiając przestrzeń dla interpretacji**. 

Fotografia odklejona wpisuję się w koncepcję straty. Przyjmuje minimalną ilość światła odbitego od realności, by wzmocnić światło nadrealności***.

Podobnie jak światło, które objawia i napełnia życiem wszystko to, co jest, fotografia odklejona rozjaśnia bielą wszystko to, co ma być. Wszystko zaś, czego być nie może, ukrywa w czerni tak, jak cień przykrywa nieskończonością niebytu to, czego nie ma.

Odbijając minimum realności, fotografia odklejona odwołuje się do nadrealności. Wychodząc od widzialnego, zmierza ku niewidzialnemu.

Taka jest fotografia odklejona. Oszczędna, zrodzona z realności, spełnia się w nadrealności.

*widzialność autora
**widzialność odbiorcy
***widzialności: autora, alegoryczna, odbiorcy

piątek, 23 października 2020

Pokolenia

Fotografia jako pomost między pokoleniami


Fotografia jako pomost między pokoleniami - wystawa członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.

Na początku października wziąłem udział w bardzo ciekawym projekcie "Pokolenia" zainicjowanym przez członków ZPAF OŚ - Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapę. Projekt zakładał pracę w parach nad zadaniem fotograficznym. Na tym etapie początki drugiej fali pandemii już dały nam się we znaki, ale szczęśliwie projekt udało się zrealizować.


Fotografia jako pomost między pokoleniami - wystawa członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Fotografia odklejona. Łukasz Cyrus.
"Autorytet", fot. Łukasz Cyrus, 2020.
Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

czwartek, 22 października 2020

Wystawa Konkursu Fotografii Odklejonej

Pokonkursowa wystawa przeniesiona na wiosnę 2021


Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa przeniesiona na wiosnę 2021.
Wczoraj odebraliśmy z drukarni Adatto wystawę Konkursu Fotografii Odklejonej. Wystawę, którą w piątek mieliśmy zamontować w Galerii "Zbiornik" w Ustroniu, w sobotę otworzyć dla publiczności, a którą dziś, z powodu pandemii, chowamy do szafy na kilka miesięcy.

Kierując się względami bezpieczeństwa, wernisaż wystawy i Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną zdecydowaliśmy się przenieść na wiosnę 2021.

Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa przeniesiona na wiosnę 2021.
Odbiór wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej z drukarni Adatto. fot. Łukasz Cyrus.

Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa przeniesiona na wiosnę 2021.
Odbiór wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej z drukarni Adatto. fot. Łukasz Cyrus.

Biorąc pod uwagę okoliczności, decyzja o druku prac konkursowych bezpośrednio na spienionym PVC w technice druku UV na maszynie FB 2513R53 UV okazała się decyzją trafną. Rozwiązanie zaproponowane przez drukarnię Adatto jest trwałe, lekkie, odporne na wilgoć i działanie promieni UV, a także zmywalne. Co jednak najważniejsze, jakość druku jest zachwycająca. Kontrast i kolory są naturalne, a ostrość obrazu przekroczyła nasze oczekiwania. Aż szkoda trzymać tak piękne prace w szafie. Na szczęście mamy pewność, że wiosną będą wyglądać równie dobrze.

Łącznie wydrukowaliśmy 88 prac w rozmiarze 60x40cm. Wszystkie z białym passe-partout. Mogę tylko zapewniać, że wyglądają bardzo elegancko!

Byle do wiosny!

Łukasz Cyrus, 2020

Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa przeniesiona na wiosnę 2021.
Odbiór wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej z drukarni Adatto. fot. Łukasz Cyrus.

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM
GALERIA
BLOG


ul. Klimczoka 4
40-857 Katowice
tel. 535 515 019
tel. 32 353 11 36
www.adatto.com.pl
Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa przeniesiona na wiosnę 2021.
Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

poniedziałek, 19 października 2020

Zmiana terminu Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną

Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną przesunięte


Obserwując dynamikę pandemii i mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort psychiczny organizatorów i uczestników wydarzenia, podjąłem trudną decyzję o przeniesieniu Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną na wiosnę 2021.

Nowy termin Spotkań zostanie ustalony, gdy sytuacja się poprawi.

Z poważaniem,
Łukasz Cyrus, 2020

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM
GALERIA
BLOG
Zmiana terminu Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną - wiosna 2021.
Plakat Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną. Proj. Bartosz Klosek.
   
Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

sobota, 17 października 2020

Program Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną

Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną 2020


Serdecznie zapraszam na jesienną wycieczkę w Beskidy z okazji pierwszych Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną

Przed nami moc wydarzeń. Będzie wernisaż pokonkursowej wystawy fotografiirozdanie nagród laureatom konkursu, spotkania z artystami, będą prelekcje, promocja książki dr Jureckiego, warsztaty fotograficzne z cyjanotypiiLightrooma i światła studyjnego. Będzie performance Patrycji Pawęzowskiej i jesienny plener fotograficzny, po którym pod okiem artystów ZPAF OŚ (Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski), przygotujemy piękne cyjanotypie.

Będą też góry, natura, przyroda i dobra atmosfera, o którą zadba gospodarz Spotkań - Ośrodek Poniwiec Mała Czantoria.

Szczegółowy plan Spotkań na końcu posta.

Program Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną.
Plakat Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną. Projekt: Bartosz Klosek.

Dokładamy starań, żeby Spotkania były wydarzeniem nie tylko kulturalnym, ale przede wszystkim bezpiecznym, dlatego proszę zapoznać się z krótkim regulaminem wydarzenia i zarejestrować się poprzez formularz rejestracyjny. Zgłoszenie pomoże nam zorganizować Spotkania w zgodzie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.
  • Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną i mając na uwadze nasze wspólne bezpieczeństwo, prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, zwłaszcza o korzystanie z maseczek ochronnych i zachowanie dystansu.
  • W trosce o bezpieczeństwo uczestników Spotkań limitujemy ilość osób przebywających w pomieszczeniu do 15.
  • Prosimy o rejestrowanie się na wybrane wydarzenia.
  • Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
  • W przypadku dużej liczby gości, wręczenie nagród laureatom konkursu, a także wernisaż wystawy odbędą się na zadaszonym patio przy restauracji Poniwiec.
  • W przypadku złego samopoczucia, które może wskazywać na zakażenie SARS-COV-2, prosimy o rezygnację z uczestnictwa w wydarzeniach.

Wernisaż wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej (lista autorów zakwalifikowanych do wystawy) odbędzie się w Galerii "Zbiornik" 24 października 2020 roku o godzinie 18:30, zaś wydarzenia Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną odbędą się w Ośrodku Poniwiec w dniach 24-25 października 2020.

Adres Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria i Galerii "Zbiornik":

ul. Akacjowa 107, 43-450 Ustroń
tel.: 33 854 32 10
tel.: 33 854 11 51

Na koniec tego zaproszenia chciałbym dodać, że wszystkie piękne materiały promocyjne, dyplomy konkursowe, plakat i program tegorocznych Spotkań przygotował Bartosz Klosek (Klub Fotograficzny "Źródło") z Pracowni Klossek.
Łukasz Cyrus, 2020

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM
GALERIA
BLOG

Program Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną.
Program Beskidzkich Spotkań z Fotografią Odklejoną. Projekt: Bartosz Klosek.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

poniedziałek, 12 października 2020

Prace przyjęte do wystawy pokonkursowej

Konkurs Fotografii Odklejonej


Decyzją kuratora Arkadiusza Ławrywiańca (ZPAF OŚ) do wystawy pokonkursowej przyjęte zostają prace wymienionych poniżej autorów:
  1. Agata Wesołowska
  2. Agnieszka Kot
  3. Agnieszka Wilkowska
  4. Agnieszka Zaręba
  5. Aleksandra Baniewicz
  6. Aleksandra Grabowska
  7. Aleksandra Kurowska
  8. Alicja Koczaska
  9. Andrzej Protasiuk
  10. Aneta Wójcik
  11. Anna Harazmus
  12. Anna Kaleta
  13. Anna Kaszubowska
  14. Anna Michalak
  15. Beata Mendrek
  16. Bernard Mailer
  17. Dariusz Grzyb
  18. Dariusz Zakrzewski
  19. Ela Waszczuk
  20. Emilia Pluta
  21. Eugeniusz Helbert
  22. Eugeniusz Trojanowski
  23. Gabi Bania
  24. Gabriela Koziołek
  25. Grzegorz Sidorowicz
  26. Irek Borysiewicz
  27. Iwona Germanek
  28. Izabela Gryczyńska
  29. Jadwiga Janowska
  30. Jakub Byrczek
  31. Jakub Gadek
  32. Jakub Preus
  33. Jakub Szcześniak
  34. Jarosław Broniewski
  35. Jarosław Dumański
  36. Jarosław Medyński
  37. Jerzy Orawski
  38. Jolanta Placek
  39. Józef Wolny
  40. Judyta Krzyżanowska
  41. Kaja Jakubowska
  42. Kamil Gromadzki
  43. Kamil Myszkowski
  44. Karolina Urbańczyk
  45. Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba
  46. Katarzyna Pawlikowska
  47. Klaudia Furmańczak
  48. Krzysztof Gołuch
  49. Krzysztof Muskalski
  50. Krzysztof Strzoda
  51. Krzysztof Ślachciak
  52. Leszek Górski
  53. Luiza Pietrowska
  54. Maciej Preus
  55. Marcin Bratek
  56. Marcin Górski
  57. Marcin Jankowski
  58. Marcin Muża
  59. Maria Laskowska
  60. Maria Różańska
  61. Melisa Maras
  62. Milena Wancel
  63. Mirosław Król
  64. Monika Kuboś
  65. Monika Łuńska-Skibniewska
  66. Monika Marzec
  67. Patrycja Basińska
  68. Patrycja Kida
  69. Patrycja Wiktorska
  70. Paulina Wojciechowska
  71. Paweł Rubaj
  72. Paweł Zaleski
  73. Piotr Kosiński
  74. Piotr Kowalski
  75. Piotr Łukowicz
  76. Piotr Statkiewicz
  77. Przemysław Neumann
  78. Radosław Czapla
  79. Rafał Smoleń
  80. Robert Pranagal
  81. Romina Schröder
  82. Sylwia Kadej
  83. Tomasz Sikorski
  84. Tomasz Warzyński
  85. Tomasz Wiatr
  86. Wanda Hansen
  87. Włodzimierz Krzemiński
  88. Zbigniew Pytlik
Wernisaż odbędzie się w Galerii "Zbiornik" w Ośrodku Poniwiec 24 października 2020 roku o godzinie 18:30.

Adres Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria i Galerii "Zbiornik":

ul. Akacjowa 107, 43-450 Ustroń
tel.: 33 854 32 10
tel.: 33 854 11 51

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM
GALERIA
BLOG

Konkurs Fotografii Odklejonej - prace przyjęte do wystawy pokonkursowej. Wernisaż w Galerii "Zbiornik" w Ośrodku Poniwiec 24.10.2020 g. 18:30.
Konkurs Fotografii Odklejonej. fot. Judyta Krzyżanowska.
Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

sobota, 10 października 2020

Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną

Wycieczka w góry


Jesień w Beskidach to czas magiczny. Czy to Polska Złota Jesień, czy mgły wznoszące się nad skąpanymi w jesiennym deszczu górami, czy iskry szronu porannych przymrozków skrzące się na skulonych listkach, jesień w Beskidach jest piękna. Przyroda układa się do zimowego snu i robi to w sposób cudowny.

Postanowiłem skorzystać z nadarzającej się okazji i połączyć wernisaż pokonkursowej wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej z wycieczką w góry. Wszak na wycieczkę w góry każdy czas jest dobry. Z resztą czym byłoby życie bez odrobiny szaleństwa? Tak zrodził się pomysł, by wernisaż pokonkursowej wystawy połączyć z jesiennym plenerem fotograficznym, a stąd już bardzo krótka droga do spotkań, rozmów i nowych przyjaźni. Z zamiłowania do fotografii, gór i przygody powstają Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną.

Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną to dwudniowe wydarzenie kulturalne skierowane do miłośników fotografii, kultury i natury. Beskidzkie Spotkania to plenery i warsztaty fotograficzne, prelekcje i wykłady o sztuce i fotografii, wernisaże i wystawy. Spotkania organizowane są w Ustroniu - wypoczynkowej miejscowości w Beskidzie Śląskim.

Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną są gospodarzem wystawy Konkursu Fotografii Odklejonej – ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego skierowanego do zaangażowanych twórców posługujących się fotografią jako środkiem wyrazu artystycznego.

Organizatorami Spotkań są:


Organizator Spotkań i Konkursu, Klub fotograficzny „Źródło” jest właścicielem internetowej strony konkursowej, bloga konkursowego, stron mediów społecznościowych FACEBOOK i INSTAGRAM będących narzędziami komunikacji z uczestnikami Spotkań. Internetowe media Klubu fotograficznego „Źródło” generują miesięcznie łączny ruch sieciowy przekraczający 3 tyś. użytkowników zainteresowanych fotografią.

Patronat nad Konkursem Fotografii Odklejonej sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.

Szczegółowy plan tegorocznych Spotkań wraz z nazwiskami prelegentów i tematami wystąpień opublikuję w nadchodzących dniach.

Wszystkie wydarzenia Spotkań odbędą się w Ośrodku Poniwiec Mała Czantoria w dniach 24-25 października 2020 roku.

Łukasz Cyrus, 2020

Prace konkursowe oglądać można:


Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną. 24-25 październik 2020. Poniwiec Mała Czantoria, Ustroń.
Beskidzkie Spotkania z Fotografią Odklejoną. 24-25 październik 2020.
Poniwiec Mała Czantoria, Ustroń. fot. Łukasz Cyrus.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

czwartek, 8 października 2020

Wernisaż wystawy pokonkursowej

Konkurs Fotografii Odklejonej


Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Odklejonej.

Wernisaż odbędzie się w Galerii "Zbiornik" 24 października 2020 roku o godzinie 18:30.

Wystawę otworzy prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski - Arkadiusz Ławrywianiec, który jest jej kuratorem. Zebranych w Galerii gości oprowadzi przewodniczący Jury dr Krzysztof Jurecki.

Lista osób zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej zostanie opublikowana niebawem, a informacja zostanie przesłana również drogą mailową.

Za przygotowanie wystawy odpowiada Klub fotograficzny "Źródło" i Galeria Fotografii Odklejonej.

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedzi wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu.

Wręczenie nagród odbędzie się 24 października 2020 roku o godzinie 18:00 w sali bankietowej Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria.  

Galeria "Zbiornik" mieści się w Ośrodku Poniwiec Mała Czantoria. Właściciel Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria i Galerii "Zbiornik" jest gospodarzem wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Odklejonej, a także fundatorem nagród w postaci voucherów dla laureatów konkursu.

Właściciel Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria ufundował:

Nagrodę główną - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją dla pani Iwony Germanek.
Wyróżnienie - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem dla pana Grzegorza Sidorowicza.
Wyróżnienie - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem dla pana Jakuba Byrczka.
Wyróżnienie - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem dla pana Marcina Bratka.
Wyróżnienie - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem dla pani Agnieszki Zaręby.
Wyróżnienie - voucher dla 2 osób na nocleg ze śniadaniem dla pana Marcina Jankowskiego.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Serdecznie zapraszamy.

Adres Ośrodka Poniwiec Mała Czantoria i Galerii "Zbiornik":

Poniwiec Mała Czantoria
ul. Akacjowa 107, 43-450 Ustroń
tel.: 33 854 32 10
tel.: 33 854 11 51

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM
GALERIA
BLOG

Wernisaż wystawy pokonkursowej - Konkurs Fotografii Odklejonej. Galeria "Zbiornik" - Ośrodek Poniwiec Mała Czantoria. 24 października 2020r. g. 18:30.
Fotografia wyróżniona. Konkurs Fotografii Odklejonej, 2020. fot. Agnieszka Zaręba.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

piątek, 2 października 2020

Wystawa pokonkursowa

Konkurs Fotografii Odklejonej


Jest mi niezmiernie miło ogłosić, iż pracujemy nad przygotowaniem wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Odklejonej.

W wyniku starań i wielkiego zaangażowania całego Klubu fotograficznego "Źródło", zebraliśmy środki potrzebne na wydruk prac do wystawy. Tym samym rozpoczęliśmy przygotowania do uroczystego wernisażu, którego data została ustalona na 24 października 2020 roku. Podczas wernisażu wręczymy dyplomy i nagrody laureatom konkursu, a także wysłuchamy historii wyróżnionych prac. Zebranych na wernisażu gości oprowadzi przewodniczący Jury dr Krzysztof Jurecki.

Szczegóły dotyczące miejsca ekspozycji i godziny wernisażu zostaną ogłoszone niebawem. Tym niemniej, zachęcam do odnotowania tej ważnej daty w swoich kalendarzach. 

O całokształcie wystawy zadecyduje kurator Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, który zgodził się wesprzeć działania Klubu fotograficznego "Źródło" swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą. To pomoc dla nas nieoceniona.

Łukasz Cyrus, 2020

Prace konkursowe oglądać można:


Konkurs Fotografii Odklejonej - wystawa pokonkursowa 24 października 2020.
Fotografia wyróżniona. Konkurs Fotografii Odklejonej, 2020. fot. Marcin Jankowski.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail:

poniedziałek, 28 września 2020

Co nowego w Konkursie Fotografii Odklejonej?

Wydarzenia minionego tygodnia


W miniony poniedziałek 21 września Konkurs Fotografii Odklejonej został rozstrzygnięty, nazwiska laureatów ogłoszone, a nagrodzone prace wyróżnione w konkursowej Galerii. Nie znaczy to jednak, że Konkurs dobiegł końca. Wręcz przeciwnie - Konkurs trwa, praca wre.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Klub fotograficzny "Źródło" czasowo przekształcił się w manufakturę sztuki i wszyscy zajęliśmy się przygotowaniem upominków dla laureatów. Spotkanie klubowe tradycyjnie było głośne i radosne, wszyscy uwijali się w ogólnym rozgardiaszu, by pod wieczór, gdy kurz i trociny opadły, zobaczyć owoce naszej pracy - czarne klubowe pudełka, z klubowym logo na wieku, wewnątrz wyściełane czarnym materiałem, na którym spoczywa upominkowa fotografia oprawiona w czarną ramkę i, a jakże, czarne passe-partout. Kolorowym, jakże pięknym dodatkiem jest dyplom (projekt autorstwa Bartosza Kloska, KF "Źródło") dla laureata, na którym jurorzy złożyli swoje podpisy.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Wspólne podpisanie dyplomów odbyło się podczas innego ważnego wydarzenia - promocji nowej książki przewodniczącego Jury - dr Krzysztofa Jureckiego "Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku". Promocja książki miała miejsce w ubiegły piątek 25 września w gliwickiej Willi Caro. Członkowie KF "Źródło" swoje egzemplarze (z dedykacją autora) już nabyli, zaś dla osób zainteresowanych kupnem książki jest informacja, iż książka jest do kupienia w Willi Caro i Zamku Piastowskim, przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach w muzealnej księgarni oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach.

Promocja książki dr Krzysztofa Jureckiego w gliwickiej Willi Caro. fot. Łukasz Cyrus, 2020.
Promocja książki dr Krzysztofa Jureckiego w gliwickiej Willi Caro. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Czarne pudełka niebawem wyruszą do laureatów Konkursu z nadzieją sprawienia im przyjemności.

Tymczasem strony KF "Źródło" nieustannie publikują prace i sylwetki autorów przesłanych na Konkurs Fotografii Odklejonej prac. Gorąco zachęcam do oglądania:


Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody.
Konkurs Fotografii Odklejonej 2020 - Nagrody. fot. Łukasz Cyrus, 2020.

Łukasz Cyrus, 2020
Wpisz swój e-mail: